W tym wpisie postaramy się pomóc początkującym poszukiwaczom skarbów.
Jak się do tego zabrać? Oprócz wyboru sprzętu, a o tym poniżej, żeby legalnie poszukiwać należy uzyskać pozwolenie od gminy. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się do jakiejś grupy lub koła poszukiwaczy, którzy poza wymianą doświadczeń często służą także radą jakie pismo i do jakiego urzędu złożyć, aby uzyskać pozwolenie.
Który wykrywacz wybrać, co jeszcze się przyda?
My polecamy wykrywacze amerykańskiej firmy Garrett, zaś dla zwolenników ultra nowoczesnych technologii - XP Deus.


Z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że wykrywacze obu marek są najmniej awaryjne. Reklamacje zdarzają się na prawdę rzadko, a posiadacze są tak zadowoleni, że w miarę rozwoju pasji wymieniają urządzenia na wyższe modele również tej samej marki.


Garrett stworzył kilka serii: ACE, AT i Apex oraz ręczne (namierzające) Pro-Pointer.


✔️ Wykrywacze z serii Ace - we wszystkich można zanurzyć cewkę w wodzie i brodzić z wykrywaczem w rzekach czy na plaży:

- Ace 150 to najbardziej podstawowy model z cewką 6,5x9", cechujący się prostą, intuicyjną obsługą. Model wyposażono w automatyczny balans gruntu, 3 tryby pracy: All-metal (wszystkie metale), Jewelry (biżuteria), Coins (monety); dźwiękową identyfikację znaleziska (3 tonowa) i 4 stopniową regulację czułości.

- Ace 250 - w stosunku do Ace 150 został rozbudowany o 12 selektywnych zakresów dyskryminacji, 8-poziomową regulację czułości. Od tego modelu wzwyż wykrywacze wyposażone są funkcję Pinpoint (elektroniczne namierzanie dokładne).

- Euro Ace (w USA Ace 350) - producent wyposażył wykrywacz w cewkę DD, dzięki której wykrywacz ma głębszy zasięg. Wersja na Europę została dostosowana do wykrywania monet europejskich (wykonanych z innych metali bądź stopów niż w USA). Dyskryminacja metali została udoskonalona - o rozszerzonym zakresie dyskryminacji żelaza (4 segmenty), co pozwala na stabilniejszą pracę wykrywacza w silnie zaśmieconym terenie.

- Modele Ace 200i, 300i i 400i to następcy modeli (odpowiednio Ace 150, 250 i Euro). Zostały udoskonalone o cyfrową identyfikację znaleziska, wyświetlaną numerycznie w skali 0-99. Model Ace 400i ma zwiększoną częstotliwość pracy do 10kHz, aby zapewnić lepszą wrażliwość na metale takie jak złoto i ołów. Ponadto częstotliwość jest regulowana - dzięki czemu można zmniejszyć zakłócenia. W modelu Ace 300i częstotliwość również zwiększono względem Ace 250 i wynosi 8 kHz.

✔️ Wykrywacze z serii AT: AT Pro, AT Gold, AT Max. Cała seria AT jest wodoodporna. Wykrywacz można zanurzyć do głębokości 3 metrów. Standardem jest tu również cyfrowa skala identyfikacji metali.

- AT Pro posiada cewkę DD 11" o częstotliwości pracy 15 kHz, posiada 6 trybów pracy + tryb Pinpoint, rozszerzony zakres dyskryminacji żelaza, ręczne i automatyczne dostrojenie do gruntu, standardowe oraz zaawansowane ustawienia dźwięku.

- AT Gold - stworzony z myślą o poszukiwaniu złota i innych metali szlachetnych oraz małych przedmiotów z wszelkich innych metali. Dzięki swojej specjalnie skonstruowanej cewce DD (5x8") wykrywa nawet małe obiekty na większych głębokościach. Warto wspomnieć o jeszcze większej częstotliwości 18 kHz.

- AT Max - posiada wbudowaną bezprzewodową technologię Z-Link, dzięki czemu sygnał przesyłany do słuchawek jest czysty i wyraźny, a dodatkowo nie ograniczą nas kable. W AT MAX zwiększono moc nadawania, a także ulepszono elektronikę, co znacznie poprawia zasięg wykrywacza. AT MAX wyposażono także w czytelniejszy wyświetlacz (większe są np.: cyfry identyfikujące metal), a dodatkowo zastosowano podświetlenie wyświetlacza, co znacząco poprawia widoczność o zmierzchu, czy w mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Kolejnym istotną cechą jest wysoka rozdzielczość gruntu - w AT MAX znajduje się aż 175 punktów rozdzielczości balansu gruntu, dzięki czemu AT Max może obsłużyć zarówno gleby przewodzące jak i wysoko zmineralizowane.

✔️ Apex to najnowszy wykrywacz, który posiada nową sondę Viper DD 6x11" z technologią Mult-Flex - ze zmienną częstotliwością pracy cewki. Sonda posiada szerokie pasmo działania o niskiej impedancji. Wykrywacz możemy uruchomić z poszczególną częstotliwością pracy: 5kHz, 10kHz, 15kHz, 20kHz lub na działanie multi czyli ze wszystkimi częstotliwościami na raz. Dzięki temu lepiej możemy dopasować pracę wykrywacza do poszukiwań wybranych artefaktów oraz do poziomu zmnineraliowania gleby. Wysokie częstotliwości sprawdzą się w przypadku poszukiwania małych przedmiotów z metali szlachetnych, zaś niskie częstotliwości pozawalają na głębszy zasięg przy poszukiwaniu dużych przedmiotów z metali o wysokiej przewodności.
Apex został wyposażony w bezprzewodowy system Z-Link (w jednym z zestawów opcjonalnie są słuchawki Garrett MS-3 Z-Link) oraz w standardowe gniazdo Jack, dzięki czemu można korzystać także ze standardowych słuchawek.
Nowością jest także ładowalny panel sterujący z wbudowanym akumulatorem litowo-jonowym pozwalającym na pracę do 15 godzin (ładowany za pomocą kabla mini-USB). Panel posiada przycisk do szybkiego uruchomienia najczęściej używanych funkcji oraz 6 trybów pracy: zero, monety USA, monety, biżuteria, relikwie, niestandardowy oraz pinpoint. Posiada także funkcję rozgraniczenia gleby na 175 punktów od żelaznej po słoną wodę. Oczywiście na panelu nie zabrakło cyfrowej identyfikacji metalu od 0-99 oraz wskaźnika naładowania akumulatora.


✔️ Propointer II i Propointer AT - to małe, ręczne, wykrywacze namierzające dokładnie przedmiot. Model Propointer AT jest wodoodporny i można używać go pod wodą (do głębokości 3 metrów).


✔️ Deus - to Ultra lekki, bez żadnych kabli - wszystkie elementy komunikują się bezprzewodowo, zaś wykrywacz można skonfigurować pod swoje preferencje nie tylko pod względem ustawień, ale także sprzętowym. Można np.: do sztycy z sondą dokupić jedynie bezprzewodowe słuchawki w lżejszej, nakarkowej wersji WS4 lub pełnej WS5.
Wszystkie najważniejsze funkcje wykrywacza można ustawić poprzez te wielofunkcyjne słuchawki. Dla osób, które wspomagają się panelem z wyświetlaczem można skonfigurować dodatkowo lub jedynie panel RC wraz z sondą zamontowaną na lekkiej żerdzi. Dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą - pełny zestaw: cewka, panel i słuchawki, które są ze sobą sparowane. Wersja cewki X35 to kolejne udoskonalenie i tak doskonałego, francuskiego wykrywacza. W tej wersji okrągłej cewki oprócz większego akumulatora, dodano możliwość ustawienia aż 35 różnych częstotliwości: od 3,7 kHz, która to częstotliwość służy do poszukiwania dużych, głęboko położonych artefaktów, do 27,7 kHz służącego do poszukiwania małych przedmiotów położonych na niewielkiej głębokości, jak np.: biżuteria czy monety. Wyższe częstotliwości pozwalają na efektywniejsze poszukanie metali szlachetnych, które mają niższą przewodność. Ponadto wykrywacz posiada nowy tryb wzmocnienia Boost, który jest teraz dostępny na częstotliwościach od 3,7 kHz do 4,4 kHz i może znacznie zwiększyć głębokość wykrywania na wysoce przewodzących obiektach.

Z akcesoriów przyda się:

- Porządna, składana saperka. Polecamy model Gerber Gorge, wyprodukowany dla Gerbera przez Fiskars.

- Bardzo fajna jest także nożo-łopatka Garrett (zrobiona w technologii full tang - z jednego, grubego kawałka stali).

- Plecak lub torbę na znaleziska, akcesoria i prowiant.

- Standardem są również słuchawki, aby lepiej usłyszeć dźwięki z wykrywacza, a także nie przeszkadzać kolegom. Słuchawki często są już w zestawie z wykrywaczem.

- Poszukiwacze "plażowi" będą potrzebowali także jakiegoś sita. Fajnym pomysłem jest zwykł blaszany kubek z uchem, w którym wystarczy przewiercić liczne otwory w dnie i narzędzie do przesiewania piasku (choć może mało wyrafinowane) gotowe!

Powiązane produkty

  • Promocja
Nożo łopatka Garrett EDGE...
XP Metal Detectors

Walizka transportowa do wykrywacza Deus XP

Cena 499,00 zł
Garrett

Wykrywacz metalu GARRETT Ace 250 ACE250

Cena 1 199,00 zł
Garrett

Wykrywacz metalu GARRETT AT PRO + słuchawki

Cena 3 348,99 zł
XP Metal Detectors

Wykrywacz XP DEUS 28cm X35 Słuchawki WS4 soft 5.2

Cena 3 199,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć