Multitool LEATHERMAN WINGMAN to następca modeli Kick&Fuse. Atrakcyjna cena i elegancki wygląd czynią z niego znakomity pomysł na prezent. Szkielet i wszystkie narzędzia wykonano z wysokiej jakości stali nierdzewnej, którą poddano profesjonalnej obróbce termicznej, dzięki czemu każdy element posiada optymalną do pełnionej funkcji twardość.

W modelu Wingman zastosowano sprężynujące kombinerki, które podwyższają komfort pracy multitoolem oraz blokadę noża i nożyczek, co znacząco wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania.

Multitool zawiera narzędzia:

 1. Sprężynujące kombinerki płaskie
 2. Sprężynujące kombinerki uniwersalne
 3. Sprężynujący przecinak do drutu
 4. Przyrząd do zdejmowania izolacji
 5. Nóż częściowo ząbkowany ze stali 420HC
 6. Nożyczki
 7. Nóż do bezpiecznego otwierania paczek
 8. Miarka
 9. Otwieracz do puszek
 10. Otwieracz do kapsli
 11. Pilnik do drewna i metalu
 12. Śrubokręt philips (krzyżak)
 13. Średni śrubokręt płaski
 14. Mały śrubokręt płaskiDane techniczne:

 • Materiały: stal nierdzewna
 • Długość: 97 mm (złożony)
 • Waga: 198,4 g
 • Producent: Leatherman, USA

 

Historia firmy Leatherman:

Tim Leatherman (pochodzący z Oregonu) uzyskał tytuł inżyniera mechanika na uczelni Oregon State University. Podczas swojej ekonomicznej podróży po Europie w 1974 roku, Tim i jego żona Chau natknęli się na wiele usterek, w tym nieszczelne instalacje hotelowe i usterki samochodowe ich marudnego Fiata. Tim zdał sobie sprawę z potrzeby zastosowania narzędzia wielofunkcyjnego ze szczypcami. "Nosiłem harcerski nóż i użyłem go do wszystkiego, od krojenia chleba po naprawianie samochodu, ale wciąż żałowałem, że nie mam szczypiec!".

Kiedy Tim wrócił do Stanów, zaczął realizować swój pomysł "na wiele narzędzi w jednym", mając kilka szkiców, które nakreślił podczas podróży. Kiedy Tim rozpoczął pracę nad prototypem tego nowego narzędzia, oszacował, że zajmie mu to miesiąc. Zamiast tego, w ciągu następnych trzech lat zbudował prototyp, który sobie wyobraził i uzyskał patent. Z nowo opatentowanym "Mr. Crunch ", wyruszył, by sprzedać swój pomysł.

Niestety, firmy, do których się zgłosił nie były zainteresowane tym narzędziem. Firmy produkujące noże uważały, że jego wynalazek jest narzędziem, a firmy narzędziowe uważały, że to jedynie gadżet.

Przez następne trzy i pół roku Tim stanął w obliczu jednego odrzucenia za drugim aż do czasu rozpoczęcia współpracy z kolegą ze studiów, Stevem Berlinerem, wiosną 1983 r. Otrzymali pierwsze zamówienie na 500 narzędzi od firmy Cabela i wprowadzili markę Leatherman.

Oryginalne narzędzie Leatherman było nazywane PST (Pocket Survival Tool). Przygotowywany przez 8 lat PST składał się z 13 różnych narzędzi i składał się w czterocalowy zestaw narzędzi. W pierwszym roku działalności Tim i Steve mieli nadzieję na sprzedaż 4000 narzędzi, zamiast tego sprzedali 30 000 sztuk. W ciągu następnej dekady firma Leatherman sprzedała ponad milion narzędzi typu PST.