Od wielu lat w naszym salonie można znaleźć kabury do większości dostępnych na rynku modeli broni. Jeśli nie jest się pewnym pasującego modelu, to wystarczy podejść do nas z bronią i na pewno coś dobierzemy. Jednak najczęściej nasi klienci poszukują nowoczesnej kabury z polimerów, która będzie wygodna, lekka i idealnie dopasowana do posiadanej broni. Właśnie takie kabury importujemy specjalnie dla Was z Izraela. Przedstawiam markę Fobus i zapraszam do lektury.

Historia marki

Firma Fobus powstała w Izraelu w 1978 roku. Została założona na przez nieżyjącego już Chanana Har-Shena. Producent od początku swojej działalności skupił się na produkcji kabur do broni palnej, które szybko zyskały swoje uznanie w miejscowej policji, wojsku i jednostkach specjalnych. Pierwsze modele były wykonane z bydlęcej skóry formowanej na mokro w celu nadania odpowiednich kształtów konkretnej broni.

Producent dość szybko znalazł swoich odbiorców w innych krajach np. Stanach Zjednoczonych, a na przełomie tysiącleci znany jako Fobus International Ltd jako pierwszy producent na świecie wprowadził na rynek polimerowe kabury wykonywane wtryskową metodą formowania, co według samego producenta w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju przemysłu kabur, jak i samej broni palnej.

Dziś firma Fobus jest największym producentem kabur i ładownic do broni palnej w Izraelu, a ich produkty można spotkać na całym świecie, począwszy od Polski, a skończywszy na Stanach Zjednoczonych i Azji. Produkty Fobus są używane przez policję, ochronę, jednostki SWAT, zespoły antyterrorystyczne oraz cywilnych właścicieli broni.

Kabury do broni palnej.

Flagowym produktem Fobusa są kabury mocowane na pasie. Dla naszej wygody nazwiemy je pasywne i aktywne.

Kabury pasywne nie posiadają dodatkowego systemu zabezpieczenia broni. Wewnętrzny profil kabury jest tak wykonany, by wsunięta do końca broń zaczepiła się o wypustkę umiejscowioną na wysokości kabłąka. Tak „zablokowany” pistolet trzyma się pewnie wewnątrz kabury. Nie ma możliwości, by broń poluzowała się czy samoczynnie wypadła, nawet podczas różnych, nietypowych ewolucji użytkownika. Samo dobycie broni łączy się z energicznym szarpnięciem w górę. Wymaga to pewnego treningu, ale po kilkunastu próbach ruch staje się automatyczny i dobycie broni nawet w sytuacji stresowej nie jest problemem. Sam pasywny system został zaprojektowany w taki sposób, by utrudnić niepowołanej osobie dobycie naszej broni.

Producent ten sposób blokady nazwał „Standard” i powoli jest on wypchany przez wygodniejszy regulowany system „ND series”.

Przykładowymi modelami podstawowej seriiGL-2, BR-2 oraz CZ75

Wspomniany system ND działa na podobnej zasadzie jak Standard, lecz został uzupełniony o dodatkową śrubę, która opowiada za regulację siły docisku. W krótką chwilę, za pomocą płaskiego lub krzyżakowego śrubokręta ustawimy siłę docisku, jaką musimy pokonać podczas dobywania broni.

Najpopularniejszymi modelami z serii ND są kabury GL2 ND, VPQ ND, oraz SP ND.

Kabury aktywne to modele, które posiadają zmieniony system blokownia broni na taki, który musimy zwolnić, by dobyć pistolet. W innym przypadku broń jest na stałe zablokowana wewnątrz kabury.

Najczęściej spotykany sposób blokowania kabur Fobus to system „CH. Działa on na zasadzie zapadki zwalnianej za pomocą palca wskazującego. Jest on na tyle przemyślany, że palec wskazujący po wciągnięciu broni ląduje bezpośrednio na kabłąku, co jest dodatkowym zabezpieczeniem przed oddaniem niekontrolowanego strzału.

Przykładowe modele to HKCH i SWCH. Mniej popularnym sposobem blokowania broni jest system DB. Tym razem blokada spod palca wskazującego została przeniesiona pod kciuk. Jest to równie bezpieczny sposób na zablokowanie broni, lecz kabury z systemem DB są większe niż ich odpowiedniki z CH.


Rodzaje mocowań

Firma Fobus daje klientom możliwość wyboru, w jaki sposób kabura ma być zamontowana na pasie. Zacznijmy od tego, że większość standardowych kabur jest produkowana w dwóch wersjach - zwykłej oraz Roto (RT). W zwykłej przelotka na pas lub „płetwa” montażowa jest przynitowana do kabury. W wersji RT montaż kabury jest przykręcony za pomocą śruby. Dzięki temu jedna kabura może być montowana na pas za pomocą wsuwanej płetwy, albo standardowej przelotki. Może też zostać przykręcona na specjalnych szelkach oferowanych przez producenta lub panelu obniżającym na udo, czy zaczepie na kamizelkę taktyczną.

Najnowszym, aktualnie wprowadzanym przez nas na polski rynek jest system montażu Quick Lock (QL). Jest to pozbawiony dodatkowych śrub mechanizm pozwalający na zmianę montażu „w locie”. Kabury z systemem QL mogą być przenoszone na płetwie, pojedynczym, podwójnym, a nawet potrójnym panelu udowym na przykład z ładownicą czy kaburą na kajdanki. System QL również umożliwia odpięcie broni razem z kaburą pozostawiając płetwę przy pasie. Kabura będzie chroniła broń podczas przechowywania w sejfie gdy płetwa pozostaje we wcześniej ustalonym miejscu na pasie. Idąc na służbę wpinamy kaburę z bronią na miejsce i jesteśmy gotowi do akcji.

Kabury wewnętrzne

Kolejną dziedziną, jaką zajął się Fobus, jest skryte przenoszenie broni. Kabury z serii IWB idealnie nadają się do codziennego przenoszenia pistoletu w sposób niewidoczny dla innych. Kabura ma kształt płaskiego „naleśnika” mocowanego wewnątrz spodni. Dwa uchwyty zaczepiane o krawędź ubioru lub pas, pomagają otrzymać kaburę w odpowiednim miejscu. IWB produkowane są w trzech rozmiarach - S, M, L. Do broni należy je dobrać wedle wielkości posiadanego pistoletu. Broń w kaburze IWB nie jest w żaden sposób mechanicznie blokowana. Za docisk broni odpowiadają same spodnie lub pas, na którym jest kabura zaczepiona.

Gabarytowo mniejszą wersją kabury IWB, którą wygodnie możemy przenosić na środku z przodu spodni, jest model SWC. Jest on również modelem uniwersalnych, mieszczącym Glocka, Waltera, CZ itp.

Podsumowanie

Jak widać ilość modeli i wariantów kabur jest naprawdę duża, a pominąłem wersje dla leworęcznych, panele udowe, ładownice na magazynki czy kajdanki. Każdy z posiadaczy broni palnej znajdzie coś, co będzie mu pasowało i wygodnie nosiło przez wiele lat. A jeśli nie wiesz, czy Fobus jest dla Ciebie to zapraszam do przymierzenia kabury w naszym salonie w Elblągu na ulicy Związku Jaszczurczego - najlepiej z bronią.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć