Springfield Armory Echelon to nowoczesny pistolet, który wprowadza innowacje w zakresie modułowości i wszechstronności, łącząc zaawansowane technologie z klasycznym designem. Jego solidna konstrukcja i przemyślany projekt sprawiają, że jest to idealny wybór zarówno dla strzelców sportowych, jak i służb mundurowych. Poniżej przedstawiam recenzję, bazując na własnych odczuciach i doświadczeniach.

Współpraca Springfield i HS Produkt: model Echelon

Springfield Armory, rozszerzając swoją ofertę o nowoczesne technologie i modele, nawiązała współpracę z chorwacką firmą HS Produkt. To partnerstwo zaowocowało wprowadzeniem na rynek amerykański pistoletów pod marką HS, które zyskały uznanie dzięki swojej niezawodności. Wśród nich znajduje się również model Echelon, który stanowi przykład połączenia zaawansowanej technologii HS Produkt z amerykańskimi standardami rynkowymi. Echelon, jako produkt tej współpracy, łączy w sobie europejskie doświadczenie projektowe z oczekiwaniami amerykańskich użytkowników, co pozwala Springfield Armory utrzymać silną pozycję na konkurencyjnym globalnym rynku broni palnej.Pierwsze wrażenia

Echelon od razu sprawia wrażenie solidnego i dobrze zaprojektowanego pistoletu. Jego konstrukcja jest dobrze wyważona, co sprawia, że broń jest łatwa w obsłudze nawet podczas dłuższych sesji strzeleckich. Wykonanie jest na wysokim poziomie – od jakości materiałów, przez precyzję spasowania elementów, po ogólną estetykę.

Tekstura chwytu przypomina mi model Hellcat Pro, ale w bardziej masywnej wersji, co daje pewność i komfort trzymania. Teksturowane powierzchnie zapewniają pewny chwyt, nawet gdy dłonie są mokre lub spocone. Dodatkowo, podcięty kabłąk i krótki beavertail pozwalają na pewne i wygodne umieszczenie dłoni wysoko na rękojeści, co przekłada się na lepszą kontrolę nad bronią.

Broń leży w dłoni bardzo naturalnie, niezależnie od rozmiaru ręki, co jest dużym plusem, zwłaszcza w dynamicznych sytuacjach strzeleckich. Konstrukcja chwytu oraz możliwość dostosowania jego rozmiaru sprawiają, że Echelon jest wyjątkowo ergonomiczny i wygodny w użyciu.

Modułowość

Jednym z największych atutów Echelon jest jego modułowość. Central Operating Group (COG) to prawdziwe serce tego pistoletu, umożliwiające łatwą wymianę modułów chwytu bez potrzeby używania narzędzi. Standardowy zestaw zawiera średni chwyt, ale dostępne są także opcjonalne moduły w rozmiarach małym i dużym, co pozwala na indywidualne dostosowanie broni do potrzeb użytkownika. Modułowość COG daje możliwość łatwego demontażu i wymiany chwytów, co sprawia, że pistolet można szybko przystosować do różnych zadań. Wymiana chwytu zajmuje zaledwie kilka minut i nie wymaga żadnych narzędzi, co jest niezwykle praktyczne w terenie. Dzięki tej funkcji, Echelon może pełnić rolę broni służbowej, sportowej, a nawet codziennej ochrony, w zależności od preferencji użytkownika.

Dodatkowo, różne moduły chwytu dostępne na rynku pozwalają na dalsze personalizowanie pistoletu. Użytkownicy mogą wybierać spośród różnych tekstur, kształtów i kolorów, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność i atrakcyjność broni.

System montowania optyki

System montowania optyki w Echelon to prawdziwa rewolucja. Umożliwia on bezpośrednie zamocowanie ponad 30 różnych celowników kolimatorowych, co eliminuje potrzebę używania adapterów oraz tzw płytek. System Variable Interface System (VIS) wykorzystuje samozaciskowe piny do dopasowania stopki optyki, co zapewnia pewne i niskoprofilowe mocowanie.

VIS jest jednym z najbardziej wszechstronnych systemów montowania optyki dostępnych na rynku. Dzięki niemu użytkownicy mogą montować szeroką gamę celowników  bez konieczności dokupywania dodatkowych płytek. To nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także pozwala na zachowanie niskiego profilu pistoletu, co jest kluczowe dla komfortu i precyzji strzelania.

System VIS jest również niezwykle trwały. Samozaciskowe piny zapewniają pewne mocowanie optyki, co eliminuje ryzyko luzów i przesunięć podczas strzelania. Dzięki temu, celownik pozostaje stabilny nawet podczas intensywnego użytkowania, co jest niezwykle ważne w sytuacjach wymagających wysokiej precyzji.

Ergonomia i intuicyjne sterowanie

Echelon wyróżnia się przemyślaną ergonomią i intuicyjnym sterowaniem. Wysoki chwyt, umożliwiony przez podcięty kabłąk i beavertail, sprawia, że pistolet dobrze leży w dłoni i jest łatwy w obsłudze. Dzięki temu, broń jest bardziej kontrolowana, co przekłada się na większą precyzję strzałów.

Zamek posiada agresywne nacięcia zarówno z przodu, jak i z tyłu, co ułatwia przeładowanie i kontrolę, niezależnie od warunków. Nacięcia są głębokie i dobrze rozmieszczone, co sprawia, że chwyt jest pewny nawet przy szybkich i energicznych manipulacjach zamkiem.

Wszystkie elementy sterujące, w tym zrzut zamka i zwolnienie magazynka, są w pełni oburęczne, co czyni Echelon bronią przyjazną dla leworęcznych strzelców. Obustronne sterowanie to duży plus, zwłaszcza dla użytkowników, którzy często zmieniają ręce podczas strzelania lub trzymają broń w różnych pozycjach.

Komfort i kontrola

Podczas strzelania Echelon wyróżnia się swoją dokładnością i kontrolą odrzutu. Spust jest lekki i stosunkowo płynny, chociaż niektórym może brakować wyraźniejszego resetu. Jednak ogólne wrażenia z użytkowania są bardzo pozytywne – broń jest przewidywalna i niezawodna, co jest kluczowe w sytuacjach obronnych i zawodach sportowych.

Pistolet jest bardzo precyzyjny, co jest zasługą zarówno konstrukcji, jak i jakości lufy. Lufa jest wykonana metodą kucia na zimno, co zapewnia jej dużą wytrzymałość i dokładność. Podczas testów, Echelon pokazał, że potrafi utrzymać skupienie strzałów na bardzo wysokim poziomie, nawet na większych dystansach.

Kontrola odrzutu jest również na wysokim poziomie. Dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi sprężyn i wyważeniu pistoletu, odrzut jest minimalny, co pozwala na szybkie i dokładne oddawanie kolejnych strzałów. To sprawia, że Echelon jest bardzo przyjazny dla strzelców, niezależnie od ich doświadczenia.

Podsumowując

Springfield Armory Echelon to imponujący przykład nowoczesnego pistoletu, który łączy w sobie innowacyjne rozwiązania technologiczne z klasycznym podejściem do konstrukcji broni palnej. Jego modułowość oraz zaawansowany system montowania optyki sprawiają, że jest to broń niezwykle wszechstronna i dostosowywalna do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Doskonała ergonomia, intuicyjne sterowanie oraz wysoka precyzja strzelania czynią Echelon wyjątkowym narzędziem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Niezależnie od tego, czy jesteś strzelcem sportowym, członkiem służb mundurowych, czy też szukasz niezawodnej broni do ochrony osobistej, Springfield Armory Echelon to pistolet, który warto rozważyć. Jego innowacyjne funkcje i niezawodność sprawiają, że jest to inwestycja, która z pewnością spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Powiązane produkty

  • Promocja
BROŃ PISTOLET SPRINGFIELD ECHELON 3-DOT TRYT 9x19 LUGER CZARNY-
  • Promocja
BROŃ PISTOLET SPRINGFIELD ECHELON THREADED BARREL 9x19 LUGER CZARNY-
  • Promocja
BROŃ PISTOLET SPRINGFIELD ECHELON U DOT 9x19 LUGER CZARNY-
  • Promocja
MAGAZYNEK DO PISTOLETU SPRINGFIELD ECHELON 9x19 - 20 nb. CZARNY-

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć