Jak uzdatnić wodę w terenie - podstawowe informacje

Woda, będąca podstawą życia, łatwo rozprzestrzenia choroby zakaźne. Aby zapobiec przenoszeniu patogenów przez wodę pitną, stosuje się odkażanie i dezynfekcję płynu. Procesy te pozwalają niszczyć grzyby, bakterie, nieprzyjemny posmak i kolor, co zapewnia bezpieczeństwo wody pitnej. Wszystko fajnie, jeśli jesteśmy we własnym domu i wszystko mamy pod kontrolą. Ale jak sobie radzić z oczyszczaniem wody w terenie, o sytuacji kryzysowej nie wspominając?

Piesze wędrówki czy bushcraft to świetny sposób na oderwanie się od codziennych problemów, oderwanie się od cywilizacji. Jedno z pytań, które turysta będzie musiał rozwiązać na drodze, dotyczy dostępności wody pitnej. Do normalnego funkcjonowania organizmu człowiek potrzebuje około 2–2,5 litra płynów dziennie, a nawet więcej przy aktywnym ruchu. W przypadku długich wędrówek potrzebujemy 3-5 litrów wody dziennie. Zabranie ze sobą takiej ilości wody na kilkudniową wycieczkę pieszą jest zadaniem niemożliwym. Nawet w czystej, krystalicznie czystej wodzie górskich rzek mogą być zawarte niebezpieczne zanieczyszczenia i patogenne mikroorganizmy – wszak postęp w postaci opadów dotarł do najdalszych zakątków naszej planety. W tym artykule podpowiemy jak uzdatnić wodę w terenie. 

Metody oczyszczania wody improwizowanymi środkami - Zalety oraz wady

- Najłatwiejszym sposobem na zniszczenie patogenów jest gotowanie wody przez co najmniej 5 minut. Gotowanie nie eliminuje nieprzyjemnego smaku i nieprzyjemnego zapachu wody, ponadto nie następuje pełna dezynfekcja. Do wad metody należy również długie oczekiwanie, aż woda ostygnie, aby można było ją wypić. 

- Drugą metodą dezynfekcji wody w terenie jest czyszczenie środkami chemicznymi. W aptekach lub sklepach turystycznych można kupić wiele takich tabletek. Tabletki stosuje się w ilości jednej sztuki na litr wody. Reakcja zachodzi w około 20 minut. Po 20 minutach płyn należy przelać do innego pojemnika. Prawie wszystkie produkty opierają się na działaniu chloru, dlatego nie wyklucza się specyficznego zapachu i smaku po zastosowaniu tabletek. Do wad należy również fakt, że dezynfekcja chemiczna nie eliminuje zanieczyszczeń mechanicznych.

Oczyszczanie wody światłem ultrafioletowym

Ultrafiolet niszczy chorobotwórcze bakterie i drobnoustroje, nie pogarszając smaku wody. Dodatkowo ta metoda jest bezpieczna dla organizmu. Działanie promieniowania UV wynika przede wszystkim z zachodzących pod jego wpływem reakcji fotochemicznych w strukturze cząsteczek DNA i RNA, prowadzących do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Ponadto działanie promieniowania ultrafioletowego powoduje zaburzenia w strukturze błon i ścian komórkowych drobnoustrojów i prowadzi do ich śmierci. Ponieważ promienie UV są pochłaniane przez zanieczyszczenia w wodzie, mętna woda musi zostać przefiltrowana przed uzdatnianiem, aby osiągnąć pożądany efekt czyszczenia. Kompaktowe oczyszczacze podróżne mogą być wbudowane w zakrętkę butelki lub zanurzone w pojemniku z wodą, ale w większości przypadków nie są w stanie dezynfekować dużych ilości wody.

Filtry turystyczne: Zalety i wady korzystania

Filtry są w stanie usunąć większość drobnoustrojów chorobotwórczych i bakterii oraz wyeliminować zawieszone ciała stałe. Są uważane za jeden z najskuteczniejszych sposobów uzdatniania wody. W terenie stosowane są następujące typy filtrów: 

- Włókno szklane. Nadają się do niezbyt mocno zanieczyszczonej wody. Działają szybciej niż modele ceramiczne.

- Ceramiczny. Struktura z jonami srebra zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Zdolne do filtrowania bakterii o wielkości zaledwie 0,3 mikrona, mogą oczyszczać mętne ciecze. Modele ceramiczne są ciężkie, ale jednocześnie najtrwalsze ze wszystkich opcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze filtra? 

Wybierając filtr do oczyszczania wody na wędrówkę, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

- Rozmiar filtra
- Waga filtra
- Typ filtra
- Części zamienne do filtra
- Możliwość dezynfekcji wody
- Z jakimi pojemnikami na wodę może być używany.

 

Rodzaje filtrów do uzdatniania wody

W dzisiejszych czasach wybór filtrów do uzdatniania wody jest tak duży, że nieprzygotowana osoba łatwo zgubi się wśród tej różnorodności. Postaramy się jak najbardziej szczegółowo rozważyć wszystkie rodzaje filtrów dostępnych na rynku.

- Filtr słomkowy - To najlżejsza i najbardziej kompaktowa opcja do indywidualnego użytku. Niektóre modele (Filtr do wody Sawyer SP101) są uniwersalne: można pić bezpośrednio ze zbiornika. Wymiary i waga pozwolą nosić filtr słomkowy nawet w małej kieszeni kurtki czy plecaka. Minusy? Nie da się napełnić nim wody w pojemniku.

- Butelka z filtrem - Nie jest najbardziej przydatna podczas długiej wędrówki. Mechanizm działania jest prosty: brudną wodę zbiera się w podróżnej butelce , zamykanej pokrywką z wbudowanym filtrem Dobra opcja na jogging i trening w lesie, ale mało przydatna na poważne wędrówki.

- Filtr z pompką - Składa się z pompy z wkładem filtracyjnym i węża doprowadzającego wodę. Wodę pompujesz samodzielnie, naciskając dźwignię lub ściskając pompkę w kształcie gruszki. Obecność węża pozwala filtrować wodę z trudno dostępnych i płytkich zbiorników. Nadaje się zarówno do potrzeb indywidualnych, jak i grupowych, ponieważ równie wygodnie jest przefiltrować pół wiadra i pół szklanki wody (sprawdź więcej propozycji od marki SAWYER)

- Grawitacyjny filtr do wody - To prawdziwe odkrycie dla turystyki grupowej i biwakowania. Wyposażone są w pojemne zbiorniki, które umożliwiają zaopatrzenie w wodę dla dużej grupy. Mechanizm działania filtra grawitacyjnego jest prosty: Filtr mocowany jest do zbiornika z brudną wodą, zawieszony na gałęzi pobliskiego drzewa. Wąż spustowy opuszczany jest do pojemnika na czystą wodę. Wtedy możesz zająć się swoim sprawami, rozbić namiot i cieszyć się naturą, podczas gdy grawitacja zapewnia wodę pitną. Awarie są praktycznie wyeliminowane dzięki prostocie konstrukcji i braku ruchomych części. Przykład: filtr grawitacyjny workowy Helikon-Tex.

Dlaczego warto zdecydować się na kupno filtra ?

Skuteczne oczyszczanie wody w warunkach polowych jest możliwe tylko przy zakupie wysokiej jakości filtra. To on pozwoli nie tylko zabić wszystkie możliwe drobnoustroje, ale także usunąć z wody wszelkie możliwe zanieczyszczenia. Koszt takiego filtra nie jest wysoki a my mamy pewność ,że otrzymamy wodę wysokiej jakości nadającej się do picia. Nie ma więc sensu odmawiać sobie tak prostego urządzenia podczas długiej podróży.

Powiązane produkty

  • Promocja
Filtr do wody Sawyer Mini...
Sawyer

Filtr do wody Sawyer Mini SP101 ZIELONY

Cena 266,90 zł
Sawyer

Filtr do wody Sawyer Mini SP105 czarny

Cena 229,00 zł
  • Promocja
Filtr do wody Sawyer Mini...
Sawyer

Filtr do wody Sawyer Mini SP107 Camo

Cena 266,90 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć