Noktowizor - podstawy działania i ciekawostki

Jak działa noktowizor? Jak to możliwe, że ciemność przestaje być problemem, jeśli tylko uzbroimy nasz wzrok w odpowiedni sprzęt? Otóż na pozór prosty i oczywisty wynalazek, jakim jest noktowizor kryje w sobie mnóstwo tajemnic, zaawansowaną fizykę i przede wszystkim bardzo skomplikowaną i kosztowną foto-elektronikę. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, gdyż w tym tekście wyjaśnimy zasadę działania noktowizora w możliwie najprostszy i najbardziej przystępny sposób.

Na samym początku konieczne jest wyjaśnienie jednego bardzo powszechnego błędnego przekonania, które pojawia się wśród osób, które po raz pierwszy stykają się z noktowizorem. Żadne urządzenie noktowizyjne nie może „widzieć” w całkowitej ciemności, chyba że zostanie zastosowane specjalne oświetlenie w podczerwieni. Innymi słowy, jeśli w otaczającej przestrzeni nie ma absolutnie żadnego światła w zakresie widocznym dla ludzkiego oka lub w obszarze sąsiadującego z nim światła podczerwonego (na przykład szczelnie zamknięty pokój bez okien). Wówczas przez żadne, nawet najdroższe urządzenie, nic nie zobaczysz. Każdy noktowizor działa na zasadzie wielokrotnego wzmocnienia istniejącego - choćby śladowego światła.

Jak działa noktowizor?

Podstawowa zasada działania każdego noktowizora: Światło (nawet znikome), odbite od obiektu pada na soczewkę wejściową układu optycznego. Soczewka zbiera padające na nią światło i skupia obraz obiektu na powierzchni głównego elementu dowolnego noktowizora - tuby wzmacniającej. Wzmacniacz obrazu zamienia fotony na elektrony (fotokatoda), przyspiesza je (wzmacnia) i zamienia je z z powrotem na światło, przepuszczając obraz obiektu na ekran fluorescencyjny. Okular powiększa stosunkowo mały obraz ze wzmacniacza obrazu. Promieniowanie IR odbite od obserwowanego obiektu trafia na obiektyw, który z kolei skupia obraz na fotokatodzie wzmacniacza obrazu. Teoretycznie fotony trafiające w dowolny punkt fotokatody „wybijają” elektrony z drugiej strony, a liczba elektronów jest w tym punkcie proporcjonalna do jasności obrazu (zjawisko to nazywamy efektem fotoelektronów). W ten sposób obraz skupiony na fotokatodzie jest przechowywany jako „elektroniczna pieczęć". Na ekranie tworzony jest widoczny ulepszony i przekształcony obraz obserwowanego obiektu. Ten obraz jest obserwowany przez okular.

Skomplikowane i mało przystępne? Wystarczy że zapamiętasz to: Noktowizor to optoelektroniczny układ, w którego wnętrzu znajduje się przetwornik światła. Jego zadaniem jest wzmacnianie światła szczątkowego od kilku do nawet kilkudziesięciu razy, w rezultacie czego generowany jest obraz widoczny dla człowieka w urządzeniu.

Zakres noktowizorów i ich możliwości

Noktowizory znalazły szerokie zastosowanie do obserwacji, celowania i kierowania pojazdami zarówno w pojazdach wojskowych, jak i cywilnych. Są szeroko stosowane do zapewnienia pracy służb granicznych, celnych, ratowniczych. Są wykorzystywane do przemysłowej kontroli technologicznej, górnictwa, badań naukowych, obserwacji zachowania zwierząt, a także obserwacji astronomicznych. Na szczególną uwagę zasługuje stosowanie noktowizorów w celu zapewnienia ochrony i działania służb bezpieczeństwa, sił specjalnych. Noktowizory pozwalają skrycie o zmierzchu i w nocy prowadzić obserwację, jeśli to konieczne, strzelanie z dużą dokładnością. Noktowizory charakteryzują się niskim kosztem, wysoką niezawodnością, niewielką wagą i wymiarami. Wszystko to doprowadziło do powszechnego stosowania noktowizorów. 

Jak działa noktowizja?

Jaki jest zasięg noktowizora?

Połączenie bardzo czułej matrycy i szybkiego teleobiektywu poszerza zakres ludzkiego widzenia. Najlepsze noktowizory termowizyjne sięgają aż do 1800 metrów! Jednym z takich modeli jest Pulsar Helion XP50 , który możecie zobaczyć w naszym sklepie. Najbardziej budżetowe mają zasięg do 350 metrów jednym z przykładów jest L-SHINE LS-650 

Dlaczego obraz na noktowizorze jest często zielony?

Charakterystyczny zielony odcień powstał z kilku powodów. Po pierwsze, producenci urządzeń eksperymentowali z kilkoma różnymi kolorami i odkryli, że ludzkie oko rozróżnia najwięcej odcieni tego koloru, dzięki czemu obraz jest lepiej postrzegany przez mózg. Innymi słowy, podczas gdy obrazy noktowizyjne, które widziałeś np. w filmie Milczenie owiec mogą wydawać się nieco przerażająco, zielony kolor przedstawia osobie noszącej noktowizor najbardziej dokładny obraz. Produkowane są jednak też i inne kolory przetworników: błękitne czy w odcieniach szarości.

Krótka historia noktowizorów 

Noktowizor to transformacja dawnych wojskowych gogli noktowizyjnych w bardziej kompaktowe urządzenia, które są lekkie i kompaktowe. Historia noktowizorów zaczyna się w latach 30. XX wieku. Powszechnie przyjmuje się, że pierwsze noktowizory pojawiły się w 1939 roku w armii niemieckiej. Były to dość prymitywne urządzenia, które rejestrowały i przesyłały obrazy promieniowania podczerwonego. Jednak do 1943 r. Niemcom udało się stworzyć celownik noktowizyjny, który zaczęto montować na czołgach - Pantera. Skuteczny zasięg widzenia takich urządzeń i celowników nie był duży bo około 400 metrów, ale w każdym razie dawało to przewagę. Rozwój technologii i mikroelektroniki umożliwił stworzenie urządzeń kompaktowych i lekkich. Obecnie noktowizor, który można zamontować na głowie, potocznie nazywa się goglami noktowizyjnymi.

Noktowizory mogą być używane w zakresie temperatur od -25 do +50°C

Wszystkie komponenty kamer termowizyjnych, w tym obudowa, baterie, elektronika i elementy optyczne, są zaprojektowane do pracy w imponującym zakresie temperatur: od mrozu -25°C do upałów sięgających +50°C. Szeroki zakres temperatur nie ogranicza wyboru pory roku lub miejsca na polowanie, obserwowanie dzikiej przyrody lub inne aktywności. Jedyne, co musisz wziąć pod uwagę podczas sporządzania planów, to Twoje pragnienie, a o szczegóły techniczne zadba Twój wierny towarzysz, noktowizor. 

Zasada działania noktowizora

Kamery termowizyjne można łączyć ze smartfonami  

Nowoczesne technologie są integralną częścią naszego codziennego życia. Całe życie jest w smartfonie. Twórcy Pulsar rozumieją, jak ważna jest integracja kamery termowizyjnej ze smartfonami. Efektem ich pracy są programy Stream Vision i Stream Vision 2, które umożliwiają zdalne sterowanie kamerą termowizyjną ze smartfona, przesyłanie zdjęć i filmów z kamery termowizyjnej do usług w chmurze i po prostu udostępnianie ich rodzinie i znajomym w czas rzeczywisty. Ważną rolę w tej integracji pełni również wbudowany moduł Wi-Fi, który ponadto zapewnia możliwość bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania kamery termowizyjnej.

Kompendium wiedzy o noktowizorach - Podsumowanie 

Na podstawie powyższego można argumentować, że obecnie istnieją wystarczająco skuteczne urządzenia noktowizyjne dla celów bezpieczeństwa i ochrony. Za ich pomocą można zapewnić całodobową ochronę przed intruzami w szerokim zakresie zmian warunków zewnętrznych. Stosowanie takich noktowizorów jest wskazane zarówno dla personelu ochrony, jak i dla żołnierzy sił specjalnych, którzy rozwiązują złożone misje bojowe w warunkach ograniczonej widoczności.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć