Pinpointer, czyli tzw. krecik - co warto wiedzieć?

Mały wykrywacz pomocniczy, który gwarantuje precyzyjne przeczesywanie niewielkich kupek ziemi lub dołków to tzw. pinpointer - zwany przez detektorystów potocznie "krecikiem" lub "marchewą". Jest nieodzownym narzędziem każdego poszukiwacza i znacznie ułatwia skracając czas poszukiwanie drobnicy w już rozkopanej ziemi. Co warto wiedzieć o pinpointerach? Jaki wybrać? Zapraszamy do lektury.

Wszystko o pinpointerach

W dzisiejszych czasach technologia stale ewoluuje, dostarczając nam coraz to nowsze i bardziej zaawansowane narzędzia. Jednym z takich narzędzi jest właś nie pinpointer, czyli mały wykrywacz metali, który zdobył popularność wśród poszukiwaczy skarbów, archeologów, hobbystów oraz osób zajmujących się wszelkimi poszukiwaniami. Pinpointer to urządzenie o niewielkich rozmiarach, ale niezwykle przydatne i efektywne w poszukiwaniu ukrytych metalowych przedmiotów - zwłaszcza monet, odznaczeń, łusek czy innych mini-artefaktów.

Jak działa pinpointer?

Jak działa pinpointer? Jego działanie jest bardzo podobne do tradycyjnych wykrywaczy metali i opiera się na zasadzie elektromagnetycznej detekcji metali. Wyposażony w specjalne sensory i podłużną cewkę, wykrywacz reaguje na zmiany pola magnetycznego w otoczeniu, które powstają w wyniku obecności metalowych obiektów. Gdy pinpointer znajduje się w pobliżu metalu, generuje sygnał dźwiękowy lub wibracyjny, informujący użytkownika o jego obecności. Możliwość regulacji czułości pinpointera pozwala dostosować go do różnych typów metali oraz głębokości, na jakiej się znajdują. Słowem - zasada jego działania jest identyczna jak przy dużym wykrywaczu, z tą różnicą że jest on znacznie prostszym i okrojonym urządzeniem - można powiedzieć bardziej zerojedynkowym.

Kilka zastosowań dla pinpointera

Do czego służy pinpointer? Głównym celem pinpointera jest precyzyjne zlokalizowanie i wydobycie ukrytych metalowych przedmiotów. Choć większość osób radzi sobie z samym pełnowymiarowym wykrywaczem, przeczesując kupka po kupce wydobytą z dołka ziemie, to krecik będzie tu bardzo dużym ułatwieniem. Archeolodzy używają go podczas wykopalisk, aby precyzyjnie odkrywać i identyfikować drobne metalowe artefakty - nie inaczej jest w naszej rodzimej detektorystyce. W przypadku poszukiwań na plażach, pinpointer jest niezastąpionym narzędziem do precyzyjnego namierzania monet, biżuterii i innych drobnych przedmiotów, ukrytych w piasku lub wodzie. W praktyce proces wygląda tak, że wygrzebana szpadlem lub saperką ziemia jest dalej przeczyswana właśnie marchewą.
Ponadto, pinpointer może być również używany w codziennym życiu do znalezienia zgubionych metalowych przedmiotów, na przykład kluczy, monet czy biżuterii.

Warto zauważyć, że pinpointer nie jest zastępczy dla tradycyjnego, większego wykrywacza metali. Duże wykrywacze mają większy zasięg i są bardziej skuteczne w poszukiwaniu większych przedmiotów na większych obszarach. Jednak pinpointer jest niezastąpiony, gdy chcemy dokładnie określić lokalizację metalowego obiektu i wydobyć go precyzyjnie, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, takich jak niewielkie zakamarki, szczeliny czy korzenie drzew.

Jaki pinpointer wybrać?

Wielu producentów oferuje różne modele pinpointera, które różnią się funkcjami, czułością, zasięgiem i wytrzymałością. Niektóre pinpointery posiadają dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie LED, regulacja głośności dźwięku czy wyświetlacz LCD, który pokazuje informacje o obiekcie. Ważne jest również, aby wybrać pinpointer, który jest wodoodporny, ponieważ często korzystamy z niego na plażach lub w wilgotnych środowiskach.

Propointer GARRETT AT

To od niego właśnie wzięło się popularne określenie "marchewa" - charakterystyczny kształt i pomarańczowy kolor.

Pinpointer Garret AT

Garrett PRO-POINTER AT to nowa i udoskonalona wersja popularnego Propointera. Ten wszechstronny wskaźnik pozwala na dokładne wykrywanie i wskazywanie obiektów metalowych w różnych terenach i środowiskach, włączając w to także pod wodą. Jego wodoszczelna konstrukcja zapewnia ochronę całego urządzenia, umożliwiając pełne zanurzenie do maksymalnej głębokości 10 stóp lub 3 metrów. Dzięki temu narzędziu można precyzyjnie zlokalizować i zidentyfikować metalowe przedmioty.lor jednoznacznie się kojarzą z marchewką.

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli pinpointerów, znanej amerykańskiej firmy Garrett.

Występuje jeszcze w wersji Garrett AT Propointrer oraz Garrett Propointer 2.

XP Pinpointer MI6 firmy XP Metal Detectors.

Kolejny bardzo popularny krecik, który ma swoich fanów w świecie detektorystyki.

Ręczny wykrywacz metali Pinpointer MI-6

Pierwszy bezprzewodowy Pinpointer MI-6 jest innowacyjnym narzędziem wykrywającym małe przedmioty metalowe. Wykorzystując zaawansowaną technologię, umożliwia on bezpośrednie połączenie z panelem sterującym, co umożliwia dokonywanie wszelkich zmian z jego poziomu. Panel sterujący zapewnia szereg opcji, takich jak wybór jednego z 50 poziomów czułości, dostosowanie tonów dźwiękowych oraz wybór spośród dwóch trybów audio (Pitch i Bleep) i czterech programów ustawień pinpointera. Na wyświetlaczu można odczytać poziom naładowania akumulatora, a urządzenie posiada również tryb odnajdywania, który pomaga w przypadku zgubienia pinpointera. Co więcej, MI-6 współpracuje z aplikacją Go-Detect na smartfony z systemem Android. Pinpointer jest wyposażony w ładowalny akumulator litowy, który zapewnia wydłużony czas pracy nawet do 90 godzin.

Pinpointer Teknetics

Wykrywacz ręczny Teknetics PIN POINTER to narzędzie, które służy do precyzyjnego lokalizowania małych metalowych przedmiotów w wykopanej ziemi i stanowi doskonałe uzupełnienie Twojego głównego wykrywacza. Urządzenie wyróżnia się łatwością obsługi, kompaktowymi rozmiarami i niewielką wagą. Aby go włączyć, wystarczy obrócić pokrętło, które jednocześnie pozwala dostosować pożądaną czułość. Pin Pointer sygnalizuje wykrycie za pomocą dźwięku, a także posiada alarm dźwiękowy dla niskiego poziomu baterii.

Pinpointer Teknetics

Wykrywacze Teknetics słyną z dobrych parametrów i mają swoich fanów zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

Chińskie pinpointery - czy warto?

Decyzja dotycząca zakupu taniego chińskiego pinpointera zależy od kilku czynników - jak w przypadku każdej elektroniki, co oczywiste. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę zanim zdecydujemy się na chiński odpowiednik:

1. Jakość: Tanie chińskie produkty często mają niższą jakość wykonania i materiałów w porównaniu do bardziej renomowanych marek. Mogą być mniej wytrzymałe i podatne na awarie. To oczywiste.

2. Wydajność: Tanie pinpointery mają bardzo często mocno ograniczoną wydajność w porównaniu do markowych, bardziej zaawansowanych modeli. Mogą mieć mniejszy zasięg, mniej precyzyjną lokalizację i gorzej radzić sobie w trudnych warunkach gruntowych. Zostało to potwierdzone w wielu testach.

3. Trwałość: Istnieje spore ryzyko, że tani chiński pinpointer może ulec awarii lub przestać działać po krótkim czasie użytkowania - na pewno każdy z nas miał kiedyś taki przypadek po zakupach na znanym chińskim portalu. Największym znakiem zapytania są popularne problemy z wodoodpornością.

4. Dostępność części zamiennych i wsparcia technicznego: W przypadku problemów z chińskim pinponterem może być trudno znaleźć odpowiednie części zamienne lub uzyskać wsparcie techniczne od producenta.

Podsumowując, warto zastanowić się, czy oszczędności finansowe wynikające z zakupu taniego chińskiego pinpointera są warte ryzyka związanego z jakością, wydajnością i trwałością. Jeśli jesteś poważnym, szanującym się detektorystą lub potrzebujesz niezawodnego narzędzia do długotrwałego użytkowania, rozważenie zakupu popularnego i dobrze znanego pinpointera może być lepszym wyborem.

Pinpointery - podsumowanie


Prostym wnioskiem jest to, że pinpointer, czyli mały wykrywacz metali, jest nieocenionym narzędziem dla każdego detektorysty, poszukiwacza i zajawkowicza. Dzięki swojej kompaktowej budowie i precyzyjnej detekcji metalu, pinpointer umożliwia szybkie i dokładne zlokalizowanie ukrytych przedmiotów bez konieczności szarpania się z dużym wykrywaczem przy dołku.

Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem poszukiwania skarbów, czy potrzebujesz narzędzia do codziennego użytku, pinpointer z pewnością będzie niezawodnym towarzyszem w twojej przygodzie z odkrywaniem ukrytych metali.

Michał Kaszewski

Powiązane produkty

XP Metal Detectors

Wykrywacz metali ręczny XP Pinpointer MI-4

Cena 589,00 zł
  • Promocja
Wykrywacz metali ręczny XP Pinpointer MI-6-XP Metal Detectors
XP Metal Detectors

Wykrywacz metali ręczny XP Pinpointer MI-6

Cena 779,99 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć