Preppersi i prepping – jak przygotować się na kryzys? Wszystko o preppingu.

Czym jest prepping? Kim są preppersi? Jeśli jesteś tutaj, to znaczy że dostrzegłeś to zjawisko. I bardzo dobrze - teraz czas je lepiej poznać.

W dzisiejszych czasach świat jest pełen nieprzewidywalnych wydarzeń, które mogą doprowadzić do kryzysów o różnym stopniu nasilenia. Od katastrof naturalnych, przez kryzys paliwowy, epidemię po konflikty zbrojne, każde zagrożenie wymaga od nas zdolności szybkiego i skutecznego działania. Jednym z sposobów na przygotowanie się na takie sytuacje jest prepping. Preppersi to ludzie, którzy koncentrują się na przygotowaniu się na kryzys, gromadząc zapasy żywności, wody, leków, narzędzi i innych przedmiotów, które mogą być potrzebne w sytuacji zagrożenia. W tym artykule postaramy się omówić, co to jest prepping, jak przygotować się na kryzys oraz jakie korzyści płyną z takiej postawy.Wprowadzenie do tematu preppingu i preppersów

Kim jest preppers? Czym jest Prepping?

Prepping to skrót od angielskiego słowa "preparation", co oznacza przygotowanie. Termin ten pojawił się w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to wiele osób zaczęło przygotowywać się na kryzys związany z potencjalnym użyciem broni nuklearnej (zimna wojna). W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci pojęcie preppingu poszerzyło się o inne rodzaje kryzysów, w tym o te związane z katastrofami naturalnymi, zamieszkami społecznymi czy pandemiami.

Prepping to nie tylko gromadzenie zapasów, ale również - a być może i przede wszystkim - zdobywanie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne w sytuacji kryzysowej. Dzięki temu, że preppersi są przygotowani na różne scenariusze kryzysowe, prawdopodobnie będą w stanie zachować spokój i przetrwać, gdy inni ludzie w panice nie będą wiedzieli co robić. Preppersi cenią sobie niezależność i samodzielność, ponieważ zdają sobie sprawę, że w przypadku kryzysu pomoc ze strony władz i instytucji może być ograniczona lub niemożliwa.

Mimo że prepping może wydawać się ekstremalnym działaniem, warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba preppersów na całym świecie znacznie wzrosła. Zdarzenia takie jak pandemia COVID-19, huragany, pożary lasów czy widmo wojny w Europie pokazują, że nieprzewidywalne sytuacje mogą zdarzyć się każdemu i w każdym miejscu na świecie. Właśnie dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na prepping i stara się jak najlepiej przygotować się na ewentualne zagrożenia.

W kolejnych sekcjach artykułu postaramy się przybliżyć, czym jest prepping, jakie zasady rządzą tym działaniem, jak przygotować się na kryzys oraz jakie korzyści płyną z takiej postawy. Omówimy również, dlaczego ludzie decydują się na takie działanie oraz jakie kryzysy mogą nas spotkać w najbliższej przyszłości.


Przygotuj się na kryzys, jakikolwiek by on nie był. Spodziewaj się niespodziewanego.

Warto przygotować się na każdy, nawet najmniej prawdopodobny kryzys, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy i gdzie może on eskalować. Mogą to być katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, huragany, powodzie, susze czy pożary lasów, ale także konflikty zbrojne, zamieszki społeczne, terroryzm czy pandemie.

Przygotowanie się na kryzys pozwala nam przede wszystkim na zwiększenie szans na przeżycie i uniknięcie narażania swojego zdrowia i życia. Posiadając odpowiednią wiedzę i umiejętności, a także odpowiednio zaopatrując się w zapasy, jesteśmy w stanie przeżyć przez wiele dni lub nawet tygodni bez dostępu do wody, jedzenia, lekarstw czy innych niezbędnych artykułów (o internecie i łączności nie wspominając).

Wszystko o preppingu

Bycie preppersem to nie tylko spędzanie każdego weekendu w lesie - czy jesteś gotowy na zwykłe przerwy w dostawie żywności w sklepach?Ponadto, prepping może pomóc nam w zachowaniu spokoju i pewności siebie w sytuacji kryzysowej, co jest szczególnie ważne w przypadku konieczności podjęcia szybkich i trafnych decyzji. Dzięki odpowiednim przygotowaniom, mamy większą szansę na przeżycie i ochronę swojej rodziny i bliskich.

Warto również zauważyć, że prepping to nie tylko fizyczne przygotowanie się na kryzys, ale także zdobycie cennych umiejętności, które przydadzą się nam w życiu codziennym, na przykład w trakcie podróży czy podczas takiego hobby jak survival i bushcraft. Dzięki preppingowi uczymy się, jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych i jak podejmować szybkie decyzje, co może okazać się bardzo przydatne w różnych sytuacjach życiowych.

W kolejnych sekcjach artykułu omówimy, jak przygotować się na kryzys i co powinien zawierać zestaw prepperski.W preppingu najważniejsze są pierwsze godziny lub dni kryzysu

Wiele osób twierdzi, że prawdziwy preppers najważniejsze zadanie ma do spełniania w pierwszych godzinach kryzysu - wojny, kataklizmu czy innych problemów. Chodzi głównie o szybką i sprawną ucieczkę, przygotowany wcześniej (i przetestowany!) plan oraz gotowe, niezbędne wyposażenie (np. plecak ucieczkowy), które DA NAM PRZEWAGĘ w pierwszych godzinach lub dniach zagrożenia. Kupienie sobie tego czasu, brak negatywnego elementu zaskoczenia i potencjalna ślepa uliczka mogą być fatalne w skutkach. Do tego właśnie przygotowują się preppersi.

Prepping to jednak nie tylko gromadzenie zapasów, ale również zdobywanie wiedzy i umiejętności, które pozwalają na przetrwanie w różnych sytuacjach kryzysowych. Do podstawowych zasad preppingu należą:

 • Samodzielność i niezależność - preppersi stawiają na samodzielność i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach bez pomocy z zewnątrz. Dlatego ważne jest posiadanie wiedzy i umiejętności, które pozwalają na wykorzystanie dostępnych zasobów.
 • Zdolność do szybkiego działania - preppersi przygotowują się na różne scenariusze kryzysowe, dlatego ważne jest, aby byli w stanie szybko i trafnie reagować na zmieniającą się sytuację.
 • Przemyślane zapasy żywności, wody i innych niezbędnych artykułów - preppersi gromadzą zapasy żywności, wody, lekarstw, paliwa, narzędzi i innych przedmiotów, które mogą być potrzebne w sytuacji zagrożenia.
 • Zdobywanie wiedzy i umiejętności - preppersi uczą się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach kryzysowych, jakie umiejętności są niezbędne do przetrwania oraz jakie błędy należy unikać.


Podstawowe zasady preppingu obejmują zdolność do samodzielnego działania, szybkiej reakcji, posiadanie odpowiedniego zapasu niezbędnych artykułów oraz zdobywanie wiedzy i umiejętności.
Ważne jest, aby preppers był dobrze zorganizowany, zdyscyplinowany i posiadał odpowiednie narzędzia oraz umiejętności, które umożliwią mu skuteczne przetrwanie w trudnych warunkach. W kolejnych sekcjach artykułu omówimy, jakie przedmioty powinny znaleźć się w zestawie prepperskim oraz jakie umiejętności warto nabyć przed kryzysem.

Poradnik peppersaCzy jesteś jakkolwiek przygotowany?

Jak przygotować się na kryzys? Jakie umiejętności preppingu powinniśmy nabyć przed kryzysem?

Jeśli czujesz, że coś się zbliża - nie ważne jak to nazwiesz, czy to zagrożenie realne czy też hipotetyczne - ale wiesz, że warto nabyć pewne umiejętności, które pozwolą na radzenie sobie w trudnych warunkach oraz na zwiększenie szans na przeżycie - zacznij od podstaw. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych umiejętności, które warto nabyć, aby się lepiej przygotować:

 1. Pierwsza pomoc - umiejętność udzielania pierwszej pomocy to jedna z najważniejszych umiejętności, które warto nabyć przed kryzysem. Wiedza na temat tego, jak udzielać pomocy w przypadku różnych urazów czy chorób, może uratować życie i zdrowie osoby poszkodowanej.
 2. Budowa schronienia - umiejętność zbudowania schronienia to kluczowa umiejętność, która może uratować nas w przypadku trudnych warunków atmosferycznych lub niebezpieczeństw zewnętrznych. Warto nauczyć się, jak zbudować schronienie z dostępnych materiałów oraz jakie narzędzia i techniki będą potrzebne do jego budowy.
 3. Zdobywanie wody i żywności - zdolność do zdobywania wody i żywności w warunkach kryzysowych to kluczowa umiejętność, która pozwoli nam na przetrwanie przez dłuższy czas. Warto nauczyć się, jakie rośliny można zbierać z lasu czy jak wykorzystać dostępne źródła wody.
 4. Orientacja w terenie - umiejętność orientacji w terenie jest niezwykle ważna w przypadku zagubienia lub konieczności szybkiego przemieszczenia się. Warto nauczyć się, jak korzystać z mapy i kompasu oraz jakie są podstawowe zasady orientacji w terenie.
 5. Budowa ognia - umiejętność zbudowania ognia to jedna z podstawowych umiejętności preppingowych. Ogień pozwala na ogrzanie się, gotowanie jedzenia oraz sygnałowanie pomocy. Warto nauczyć się, jakie materiały są potrzebne do zbudowania ognia oraz jakie techniki są najskuteczniejsze.
 6. Zdobywanie informacji - umiejętność zdobywania informacji i przetwarzania ich to kluczowa umiejętność w przypadku kryzysu. Warto nauczyć się, jak korzystać z radia, telefonu czy internetu oraz jakie kanały informacyjne są najbardziej wiarygodne i aktualne.


Podsumowując, przed potencjalnym kryzysem warto nabyć pewne umiejętności, które pozwolą nam na przetrwanie w utrudnionych bądź nowych dla nas warunkach oraz zwiększą nasze szanse na przeżycie. Warto uczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy, budować schronienie, zdobywać wodę i żywność, orientować się w terenie, rozpalać ogień w trudnych warunkach oraz jak zdobywać informacje i przetwarzać je w sposób efektywny. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe oraz będziemy mieli większe szanse na przeżycie.

Jednocześnie warto pamiętać, że umiejętności te są tylko częścią preppingu. Ważne jest również posiadanie odpowiednich narzędzi, zapasów żywności i wody oraz wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny w czasie kryzysu. Dlatego warto stworzyć swój własny zestaw prepperski, który będzie dostosowany do naszych potrzeb i sytuacji życiowej.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że nie jesteśmy w stanie opanować wszystkich umiejętności związanych z preppingiem. Dlatego warto wybierać te, które są najważniejsze dla naszej sytuacji i stopniowo poszerzać naszą wiedzę i umiejętności. W ten sposób będziemy mieli większe szanse na przeżycie w przypadku kryzysu i zwiększymy nasze poczucie bezpieczeństwa.

Wyposażenie preppersa można podzielić zasadniczo na 3 grupy:

 1. Nasze codzienne EDC
 2. Plecak ucieczkowy (BOB)
 3. Zapasy zgromadzone w bezpiecznym i dostępnym dla nas miejscu

Plecak ucieczkowy - co powinien zawierać BOB, czyli plecak preppersa?

Plecak ucieczkowy, zwany także "BOB" (ang. Bug Out Bag), to ważny element wyposażenia każdego preppersa. Zawartość takiego plecaka powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji. Plecak ten powinien znajdować się w dostępnym dla nas miejscu i co jakiś czas warto rewidować jego zawartość. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w plecaku ucieczkowym preppersa:

 • Woda - minimum 2-3 litry wody na dzień dla jednej osoby, najlepiej w butelkach z filtrem lub tabletkach do dezynfekcji wody. Warto również posiadać filtr do uzdatniania wody.
 • Żywność - lekkie i łatwe w przenoszeniu produkty o długim okresie przydatności do spożycia, takie jak wojskowe racje żywnościowe, sucha żywność liofilizowana, batony energetyczne czy orzechy.
 • Apteczka pierwszej pomocy - podstawowe środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, antybiotyki, środki dezynfekujące, bandaże, nożyczki, igły i nici.
 • Środki do ochrony przed chorobami - maseczki ochronne, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk.
 • Narzędzia - nóż, piła do drewna, multitoollatarka z bateriami i/lub ładowarka na baterie, zapalniczka, wodoodporne zapałki lub krzesiwo, kompas, mapy okolicy. Przydatne mogą też być gotowe zestawy survivalowe.
 • Śpiwór i karimata - zapewniają ciepło i wygodę podczas spania w trudnych warunkach.
 • Odzież trekkingowa - warstwowa, chroniąca przed wiatrem, deszczem i zimnem, dostosowana do panujących warunków. Dobrze sprawdzi się tu także komplet odzieży wojskowe w kamuflażu.
 • Środki higieniczne - mydło, ręcznik, chusteczki higieniczne, papier toaletowy, worki na śmieci.
 • Nasze niezbędne dokumenty - kopia dokumentów tożsamości, paszport, pieniądze, karty kredytowe. Jeśli posiadamy też inne ważne dokumenty, jak akt notarialny, własności czy dokumenty potwierdzające nasze wykształcenie/umiejętności, to również wrzućmy je do plecaka.
 • Radio survivalowe - radiostacja ręczna lub amatorska, umożliwiająca nasłuchiwanie informacji o aktualnej sytuacji.


Plecak ucieczkowy powinien być dobrze przemyślany, dostosowany do indywidualnych potrzeb i sytuacji oraz regularnie kontrolowany i uzupełniany. Ważne jest, aby mieć świadomość, że plecak ucieczkowy to jedynie narzędzie, a kluczową rolę w przetrwaniu w przypadku kryzysu odgrywają wiedza, umiejętności i zdolność do samodzielnego radzenia sobie w trudnych warunkach.

Plecak ucieczkowy - BOBPlecak ucieczkowy, zwany także "BOB" (ang. Bug Out Bag)


Prepping zasobów, czyli jak przygotować schowek z zestawem przetrwania

Zestaw prepperski to ogólnie rzecz ujmując zbiór przedmiotów, które pozwalają na przetrwanie w trudnych warunkach i umożliwiają szybką reakcję w przypadku kryzysu. Zestaw ten powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, sytuacji życiowej oraz rodzaju zagrożenia, na które jesteśmy przygotowani. Zapasy przez nas zgromadzone powinny nam zapewnić przetrwanie na minimum 7 dni. Ważne też jest ich bezpieczne przechowywanie - poza dostępem z zewnątrz, w przyjaznych warunkach klimatycznych.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasobów, które powinien gromadzić każdy preppers:

 • Woda - woda to podstawowy element, bez którego nie jesteśmy w stanie przeżyć. Zestaw prepperski powinien zawierać odpowiedni zapas wody do picia oraz narzędzia do jej uzdatniania, jeśli będzie to konieczne. Zapas wody pitnej na 7 dni to minimum.
 • Żywność - zestaw prepperski powinien zawierać odpowiedni zapas żywności, który pozwoli nam na przetrwanie przez kilka dni lub nawet dłużej bez dostępu do zewnętrznych źródeł. Warto wybierać produkty trwałe i łatwe do przechowywania, takie jak konserwy, suszone owoce czy orzechy. Można pomyśleć także o dawnych metodach konserwacji żywności: wędzenie, solenie, wekowanie to wciąż bardzo popularne i sprawdzone metody.
 • Apteczka - apteczka to podstawowy element każdego zestawu prepperskiego. Powinna zawierać podstawowe leki i opatrunki, które pozwolą nam na udzielanie pierwszej pomocy w przypadku urazów czy chorób.
 • Narzędzia - bardziej rozbudowany niż w plecaku ucieczkowym zestaw prepperski powinien zawierać podstawowe narzędzia, które pozwolą nam na przetrwanie w trudnych warunkach, takie jak scyzoryk, latarka, zapalniczka czy multitool. Tu warto także też wyposażyć się w siekierę lub maczetę.
 • Odzież i obuwie - warto zadbać o to, aby w zestawie prepperskim znalazła się odpowiednia odzież i obuwie, które pozwolą nam na przetrwanie w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy wiatr.
 • Środki higieniczne - zestaw prepperski powinien zawierać podstawowe środki higieniczne, takie jak mydło, ręczniki, papier toaletowy czy chusteczki higieniczne.
 • Narzędzia do zdobywania wody i żywności - warto zadbać o to, aby w zestawie prepperskim znalazły się narzędzia, które pozwolą nam na zdobywanie wody i żywności, takie jak nóż, materiały do budowy prowizorycznych pułapek i wnyków, czy zestaw do łowienia ryb.
 • Środki ochrony - w przypadku niektórych zagrożeń konieczne może być stosowanie środków ochrony, takich jak maski przeciwgazowe czy rękawice ochronne. Warto zadbać o to, aby takie środki znalazły się w naszym zestawie prepperskim.
 • Broń i amunicja - oczywiście jeśli jesteś jej prawnym posiadaczem. Jeśli nie, warto pomyśleć o broni czarnoprochowej lub nawet łuku czy silnej procy.


Podsumowując, zapasy zgromadzone przez preppersa powinny zawierać podstawowe przedmioty, które pozwolą nam na przetrwanie w trudnych warunkach i umożliwią szybką reakcję w przypadku kryzysu. Zestaw preppersa powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz sytuacji życiowej i rodzaju zagrożenia, na które się potencjalnie przygotowujemy. Przed skompletowaniem zestawu warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości oraz uzyskać porady ekspertów z dziedziny preppingu. Warto się także zorientować, czy ktoś z naszych bliskich, sąsiadów lub krewnych nie poczynił już jakichś kroków w tym kierunku. Jednoczenie sił w sytuacji zagrożenia to również istotny element przewagi dobrego preppersa.

Warto również pamiętać, że zestaw prepperski to nie tylko zbiór przedmiotów, ale również wiedza i umiejętności, które pozwolą nam na skuteczne wykorzystanie tych przedmiotów w przypadku kryzysu. Dlatego warto regularnie szkolić się i doskonalić swoje umiejętności, takie jak pierwsza pomoc, budowa schronienia, orientacja w terenie czy zdobywanie wody i żywności.

Ostatecznie, zestaw prepperski to inwestycja w nasze bezpieczeństwo i przetrwanie w przypadku trudnych sytuacji kryzysowych. Dzięki niemu będziemy lepiej przygotowani na różnego rodzaju zagrożenia oraz będziemy mieli większe szanse na przetrwanie i ochronę swojej rodziny i bliskich.

Kim jest preppers? Czy tylko zbiera zapasy?Prepping to styl życia, a gromadzenie zapasów jest jednym z jego elementów. Drugim jest gromadzenie umiejętności i wiedzy!


Jesteś preppersem, dochodzi do kryzysu - co robić?

Z punktu widzenia preppersa, w sytuacji zagrożenia warto działać zgodnie z przygotowanym wcześniej planem, który uwzględnia najbardziej spodziewane rodzaje zagrożeń i sposoby ich przeciwdziałania. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych, uniwersalnych zasad, które warto przestrzegać w przypadku zagrożenia z perspektywy preppersa:

 • Zabezpiecz swój dom - w przypadku zagrożenia zewnętrznego warto zabezpieczyć swój dom i miejsce, w którym przebywamy. Można to zrobić poprzez wzmocnienie drzwi i okien, zamknięcie i zabezpieczenie bramy oraz wyznaczenie punktu zbornego dla domowników.
 • Zgromadź zapasy żywności i wody - zakładamy, że prawdziwy preppers zrobił to już wcześniej - ale warto jeśli mamy możliwość, "złapmy co się da" w drodze do naszej kryjówki lub punktu zbornego.
 • Zorganizuj ewakuację - w przypadku konieczności ewakuacji warto mieć zatankowany samochód, oraz potwierdzony który uwzględnia drogi ewakuacyjne, miejsca schronienia oraz miejsca zbiórki.
 • Bądź gotowy do szybkiej reakcji - Słuchaj komunikatów w TV i radio, śledź kanały oficjalne i media społecznościowe. Ważne jest, aby być gotowym do szybkiej reakcji i podejmowania decyzji w przypadku zagrożenia.
 • Bądź spokojny i postępuj zgodnie z wcześniej ustalonym planem - jesteś preppersem, przygotowywałeś się do tego zadania długo. Dasz radę!


Podsumowując, w sytuacji zagrożenia z punktu widzenia preppersa warto działać zgodnie z przygotowanym wcześniej planem, który uwzględnia różne rodzaje zagrożeń i sposoby ich przeciwdziałania. Warto zabezpieczyć swój dom, a jeśli sytuacja na to pozwala - uzupełnić jeszcze zapasy paliwa czy żywności i wody. W przypadku zagrożenia warto być gotowym do szybkiej reakcji i monitorować sytuację.Czym różni się prepping w mieście od preppingu na wsi?

Prepping w mieście i na wsi różni się przede wszystkim rodzajem zagrożeń oraz dostępnością zasobów. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych różnic między preppingiem w mieście a na wsi:

 • Zagrożenia - w mieście częściej występują zagrożenia związane z przemocą, kradzieżami czy zamieszkami, natomiast na wsi częściej występują zagrożenia związane z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak susza, powódź czy burze. Może jednak być zupełnie odwrotnie - co pokazują ostatnie wydarzenia na Ukrainie, gdzie wsie i małe miejscowości niejednokrotnie są bezwzględnie nękane i niszczone przez najeźdźcę. Warto być zorientowanym w swojej okolicy, drogach dojazdowych i odległościach. To pozwala nam zdobyć cenny czas na ucieczkę.
 • Dostępność zasobów - paradoksalnie w mieście początkowo zasobów może być więcej ze względu na sklepy i dużą liczbę domostwa. Jednak to wieś w dłuższej perspektywie będzie umożliwiać nam bezpieczniejsze kryjówki dla żywności a przede wszystkim uprawę roślin lub zwierząt, o co w mieście zdecydowanie trudniej.
 • Obrona i bezpieczeństwo - ten aspekt jest oczywisty. Jeśli całe życie spędziliśmy w mieście, będziemy potrafili się po nim poruszać - a w razie konieczności walczyć. Każdy agresor wie, że walka w mieście jest ciężka i prowadzi do dużych strat. W mieście, w naszej najbliższej okolicy powinniśmy się także orientować na kogo możemy liczyć, a kogo lepiej unikać. Zupełnie inaczej będzie na wsi, gdzie zazwyczaj mamy większe przestrzenie, mniejsze zaludnienie i gdzie walka lub obrona może być trudniejsza. Wieś, jak i tereny leśne, dają nam możliwość większej izolacji i bezpiecznego schronienia (szałas, ziemianka, schron w lesie).
 • Samodzielność - na wsi większe znaczenie ma samodzielność i umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach, natomiast w mieście istotne jest nawiązywanie kontaktów i współpraca z innymi ludźmi, którzy mogą pomóc w razie potrzeby.


Podsumowując, prepping w mieście i na wsi różni się rodzajem zagrożeń oraz dostępnością zasobów. W mieście istotna jest większa samoobrona i współpraca z innymi ludźmi, natomiast na wsi większe znaczenie ma samodzielność i zdolność do radzenia sobie w trudnych warunkach. Oba te środowiska bardzo się różnią i zdecydowanie łatwiej nam będzie przetrwać w otoczeniu, które znamy i w którym spędziliśmy więcej czasu.


Etyka preppingu - Czy preppersi powinni dzielić się swoimi zasobami z innymi?

Etyka preppingu to kwestia, która budzi wiele kontrowersji i debat. Część preppersów uważa, że dzielenie się swoimi zasobami z innymi jest obowiązkiem moralnym i etycznym, natomiast inni uważają, że powinni dbać przede wszystkim o swoje własne zapasy i bezpieczeństwo - wszak każdy mógł się przygotowywać wcześniej, tak, jak oni.

Warto zauważyć, że kwestia dzielenia się zasobami z innymi w przypadku kryzysu może być uzależniona od rodzaju zagrożenia oraz sytuacji życiowej. Jeśli mamy do czynienia z zagrożeniem o charakterze lokalnym i możemy liczyć na pomoc służb ratowniczych oraz innych osób (mamy w perspektywie pewne nadejście pomocy), to dzielenie się zasobami będzie postrzegane jako działanie etyczne i moralne. Naturalna, ludzka rzecz. Natomiast w przypadku zagrożeń o charakterze globalnym lub długotrwałych kryzysów, sytuacji indywidualnych i krytycznych, gdzie perspektywa nadejścia pomocy jest bliska zera, preppersi mogą być bardziej skłonni do skupiania się na swoich własnych zapasach i bezpieczeństwie, ponieważ nie mają pewności, że będą mogli polegać na pomocy innych osób, oraz czy chęć pomocy innym nie narazi na życie ich samych i ich rodzin.

Warto jednak pamiętać, że etyka preppingu zakłada przygotowanie się do kryzysów nie tylko z myślą o sobie, ale również o innych ludziach. Preppersi często podkreślają znaczenie nawiązywania kontaktów i współpracy z innymi ludźmi, którzy są w stanie pomóc w przypadku kryzysu. Dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i zasobami może przyczynić się do zwiększenia szans na przetrwanie w przypadku kryzysu oraz do zbudowania więzi społecznych.

Podsumowując, kwestia dzielenia się zasobami z innymi w przypadku preppingu jest uzależniona od rodzaju zagrożenia oraz sytuacji życiowej. Istotne jest jednak, aby preppersi pamiętali o etyce preppingu i dbali nie tylko o swoje własne bezpieczeństwo, ale również o dobro innych ludzi. Dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i zasobami może przyczynić się do zwiększenia szans na przetrwanie w przypadku kryzysu oraz do zbudowania więzi społecznych. Jednak my nigdy nie podjęli byśmy się oceny moralnej działań osób w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Każdy przypadek jest indywidualny i faktycznie, dziś wszyscy mamy równe szanse: możemy zacząć gromadzić zapasy i przygotowywać się, stosując się do motto preppingu: be prepared - i nie musząc liczyć na pomoc innych w sytuacji krytycznej.

Czego powinniśmy się nauczyć od preppersów?

Preppersi to osoby, które sytuacji bezpieczeństwa i komfortu wybiegają w przód, próbując się przygotować na potencjalne zagrożenie. To odpowiedzialne i zapobiegawcze. Z tego powodu warto uczyć się od nich chociażby, co warto gromadzić, jakie umiejętności nabywać i czego się spodziewać. Jeśli ktoś poświęca dużo czasu na analizę potencjalnych zagrożeń, dlaczego nie skorzystać z jego wiedzy? Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani na różnego rodzaju sytuacje awaryjne oraz będziemy mieli większe szanse na przeżycie i ochronę swojej rodziny i bliskich.

Jednocześnie warto zauważyć, że nie wszystkie zasady preppingu są uniwersalne i odpowiednie dla każdego. Każdy musi dostosować swoje działania do swojej sytuacji życiowej, możliwości finansowych i swojego zdrowia czy umiejętności. Prepping to nie tylko gromadzenie zapasów, ale również zdobywanie wiedzy i umiejętności, które pozwalają na przetrwanie w różnych sytuacjach kryzysowych. Nie każdy będzie dobrym myśliwym, przyszłym rolnikiem czy elektrotechnikiem - dlatego odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie jaka jest nasza "specjalizacja", i poza wiedzą ogólną, skupmy się na tym, z czym na pewno sobie poradzimy.


Prepping - podsumowanie

Podsumowując, prepping to styl życia, który zakłada przygotowanie się na różnego rodzaju kryzysy i zagrożenia, aby móc przetrwać w trudnych warunkach. Prepping jest dla wszystkich, którzy chcą być lepiej przygotowani na różne sytuacje kryzysowe, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. To myślenie perspektywiczne i zapobieganie, to zwiększanie swoich szans.

Potencjalne zagrożenia, na które warto się przygotowywać, to m.in. ekstremalne zjawiska atmosferyczne, pandemie, zamachy terrorystyczne, awarie systemów energetycznych czy wojny - jak ta, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Ważne jest, aby przygotowanie do tych sytuacji uwzględniało nie tylko zapasy żywności i wody, ale również zdolność do obrony i samodzielnego radzenia sobie w trudnych warunkach.

Prepping często spotyka się z różnymi reakcjami ze strony społeczeństwa. Niektórzy ludzie uważają, że to styl życia dla paranoików i ekstremistów, natomiast inni podziwiają tych, którzy potrafią zabezpieczyć swoją przyszłość w sytuacjach kryzysowych, mimo iż w danej chwili takowa nie występuje.

Najlepiej zacząć przygodę z preppingiem od dokładnej analizy swoich potrzeb i możliwości, stworzenia planu działań oraz skompletowania odpowiedniego plecaka ucieczkowego i zestawu niezbędnych zasobów. Warto również zdobywać wiedzę i umiejętności, które pozwolą na skuteczne wykorzystanie posiadanych zasobów w przypadku kryzysu.

Prepping to dobry kierunek dla tych, którzy chcą dbać o swoje bezpieczeństwo i przetrwanie w trudnych warunkach, którzy czują survival i bushcraft i którzy mają naturę "wojownika". Właściwie przygotowanie się do różnych sytuacji kryzysowych pozwala na większą pewność siebie oraz minimalizowanie ryzyka w przypadku wystąpienia zagrożenia. Dlatego warto zacząć przygodę z preppingiem i przygotować się na to, co może przynieść przyszłość.

Michał Kaszewski

Powiązane produkty

Sawyer

Filtr do wody Sawyer Mini SP105 czarny

Cena 266,90 zł
Badger Outdoor

Krzesiwo Badger Outdoor Fire Rod BO-FS1702573

Cena 25,01 zł
 • -1,00 zł
 • Promocja
Nóż survivalowy Gerber Strongarm 31-003615 COYOTE - 25 lat gwarancji-GERBER
GERBER

Nóż survivalowy Gerber Strongarm 31-003615 COYOTE - 25 lat gwarancji

Cena podstawowa 499,00 zł Cena 498,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć