Mimo, że muszka i szczerbinka to podstawowy zestaw zamontowany w 95 procentach wiatrówek, a luneta celownicza może zostać zamontowana na każdym nowoczesnym karabinku, nasi klienci często pytają nas o kolimatory, które urozmaiciłyby pobyt na strzelnicy. Tym razem opiszę plusy i minusy celowników kolimatorowych oraz przedstawię najpopularniejsze modele wybierane przez naszych klientów.

Celownik kolimatorowy

Najczęściej dostępny w sklepach rodzaj celownika kolimatorowego to tak zwany kolimator przezroczysty. W tym rodzaju celownika wiązka światła o niskiej rozbieżności (najczęściej laser półprzewodnikowy) jest rzutowana na zwierciadło lub filtr dichroiczny, a następnie odbita w kierunku oka. Strzelec patrząc przez taki celownik, widzi obiekt z naniesionym punktem celowania.

Przez taki celownik patrzymy, używając obojga oczu - jednym okiem przez kolimator, a drugim bezpośrednio na cel. Nie jest to może na początku oczywiste, ale w miarę treningu robi się automatyczne i instynktowne. Po krótkim czasie mamy wrażenie obserwacji celu, na którym widnieje punkt celowania, bez widocznych elementów samego urządzenia. Celowniki kolimatorowe najlepiej sprawdzają się na wiatrówkach samopowtarzalnych np. Sig Sauer MCX czy Crosman Panther DPMS oraz broni palnej. Mniejsze modele znakomicie sprawdzą się na pistoletach wyposażonych w szyny montażowe takich jak Race Gun lub Glock 17 w wersji MOS. Korzystanie z takiego celownika pozwala na wiele szybsze oddanie celnego strzału bez konieczności zgrywania muszki i szczerbinki na celu. Kolimatory swoje największe zalety ujawniania przy strzelectwie torowym lub sytuacyjnym.

Kolimatory regulujemy w podobny sposób jak lunety celownicze za pomocą dwóch pokręteł - góra/dół i prawo/lewo. W małych kolimatorach pokrętła regulacyjne mają kształt śrub, a w większych wieżyczek.


Celowniki kolimatorowe dzielimy na dwie podstawowe grupy - otwarte i zamknięte.

Otwarte kolimatory

Otwarte kolimatory, bardzo często nazywane „telewizorkami” nie posiadają zamkniętego tubusu, lecz otwartą konstrukcję z umieszczoną na zewnątrz soczewką (filtrem), na którym odbity jest punkt celowania. Są to bardzo lekkie urządzenia, nieposiadające żadnego powiększenia. Ich budowa najmniej ogranicza pole widzenia strzelca, więc idealnie nadają się na małe karabinki i pistolety. Minusem jest parowanie soczewek oraz możliwość zabrudzenia elementów optycznych. Wystarczy mała drobinka piasku, która dostanie się do okienka emitera światła i punkt celowania może zostać częściowo przysłonięty.

Kolimator Delta Mini Dot II - jednym z najpopularniejszych kolimatorów dostępnych w naszym sklepie jest model produkowany przez firmę Delta. Jest to małych rozmiarów kolimator otwarty, wyposażony w montaż na szynę 22mm. Kolimator wyświetla czerwoną plamkę wielkości 3 MOA, której jasność jest regulowana automatycznie, lub ręcznie za pomocą bocznych przycisków.

Celownik jest wykonany ze stopu magnezu, dzięki czemu jest wytrzymały i lekki. Mini Dot można zamontować na wiatrówce oraz broni palnej. Model ten ze względu na swoje małe wymiary, bardzo często jest wybierany przez myśliwych do zamontowania na strzelbach gładkolufowych.

Kolimator Holosun Open Reflex - to model z wysokiej półki nie uznający żadnych kompromisów. Z powodzeniem może być stosowany na broni palnej sportowej, jak i bojowej. Wzmocnione elementy z tytanu ochraniają najbardziej czułe elementy urządzenia. Kolimator ma możliwość wyświetlania jednego z trzech celowników - kropki, okręgu i kropki w okręgu. Dodatkowo system zasilania wspomagany jest panelem słonecznym, który pozwala nawet na 50 000 godzin nieprzerwanego działania. Ciekawym systemem wykorzystanym przez producenta jest system Shake Awake - jeśli zapomnimy wyłączyć urządzenie, kolimator przestaje działać, jeśli odłożony broń. W przypadku kiedy znów ją poruszymy, kolimator uruchomi się automatycznie.


Zamknięte kolimatory

Kolimatory zamknięte mają budowę podobną do małej lunety. Soczewki oraz emiter światła znajdują się zamknięte wewnątrz aluminiowej obudowy. Bardzo często tubus celownika jest wypełniony neutralnym gazem (na przykład azotem), co wpływa na brak parowania wewnętrznych soczewek w przypadku zmiany temperatury czy wilgotności. Kolimatory zamknięte mają większe wymiary i wagę niż otwarte. Można również na naszym rynku spotkać modele ze wbudowanym stałym powiększeniem np. x2

Kolimator Leapers DS3840 T-DOT - to stosunkowo tani celownik o zamkniętej obudowie wykonanej z aluminium klasy lotniczej. Posiada płynną regulację jasności plamki T-Dot oraz dwie barwy wyświetlania - czerwoną i zieloną. Kolimator jest wyposażony w montaż z podwyższeniem na szynę 22mm oraz sprężynowe osłony soczewek.


Kolimator Vortex Sparc Solar - produkt amerykańskiego producenta Vortex podlegający pod rozszerzoną gwarancję VIP. Model ten został wyposażony w panele słoneczne pozwalające na 150 000 godzin nieprzerwanej pracy. Wyświetlana plamka ma rozmiar 2 MOA, dzięki czemu nawet na najwyższych trybach jasności nie przysłania celu. Sparc został wyposażony w czujnik ruchu, który wprowadza urządzenie w tryb uśpienia, jeśli przez 14 godzin nie wykryje ruchu. Dzięki zastosowaniu specjalnych powłok antyrefleksyjnych kolimator zapewnia wysoką transmisję światła i bardzo wyraźny obraz nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Model ten jest polecany na broń palną typu AR oraz jej repliki.


Powiększalnik

Jeśli jednak nasz kolimator nie posiada powiększenia, na który nam zależy, a nie chcemy rezygnować z tego typu celownika, producenci przygotowali dla nas dodatkowy przyrząd - powiększalnik. Jest to mała luneta nieposiadająca krzyża, dająca powiększenie x3 lub x5. Jest ona zamontowana przed kolimatorem na odchylanym o 90 stopni montażu Pozwala to na korzystanie z powiększenia, wtedy kiedy oddajemy strzał na średnim dystansie, a przy krótkich odległościach jednym ruchem możemy zrezygnować z powiększenia, odchylając powiększalnik na bok. Przykładowym modelem jest Powiększalnik Holosun.


Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Powiązane produkty

Holosun

Celownik kolimator Holosun Open Reflex HS510C

Cena 2 049,00 zł
Vortex

Celownik kolimator Vortex SPARC SOLAR 22mm

Cena 1 479,00 zł
Holosun

Powiększalnik Holosun HM3X Magnifier FLIP&QD

Cena 1 329,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć