Kontynuując temat urządzeń optycznych, w tym wpisie zajmiemy się wyborem pierwszego mikroskopu. Postaram się wskazać różnice w oferowanych przez nas modelach i wytłumaczyć podstawy obserwacji.

Obserwacje mikroskopowe to znakomite hobby, które może tak samo wciągnąć młodą osobę, jak i dorosłego człowieka. Mikroskop to urządzenie pozwalające na lepsze zrozumienie świata biologii i chemii, a możliwość własnoręcznego zdobywania i przygotowywania preparatów również jest ciekawa.

Powiększenie edukacyjnego mikroskopu waha się pomiędzy 40x, a 400x. Natomiast przy zastosowaniu opcjonalnych okularów możemy je nawet podwoić. Należy jednak pamiętać, że przy zastosowaniu tak dużych powiększeń przy "edukacyjnej optyce" raczej nie zobaczymy żadnych nowych szczegółów, a nawet możemy wprowadzić dodatkowe zniekształcenia obrazu. Stosując dodatkowe soczewki powiększające, tracimy również dużo na jasności obrazu. Kolejnym problemem przy stosowaniu dodatkowych okularów powiększających jest stabilizacja oglądanego preparatu. Wystarczy delikatnie drgnięcie mikroskopu, by stracić obserwowany obiekt z pola widzenia.Seria BiolightBiolight 100 to najmniej skomplikowany model klasy edukacyjnej. Mikroskop ten jest wyposażony w szklaną optykę - trzy achromatyczne obiektywy, dające możliwość obserwacji w powiększeniach 40x, 100x 400x. Powiększenia te pozwalają na obserwację podstawowych preparatów tj. komórek, tkanek roślin i zwierząt, pierwotniaków. Model 100 idealnie nadaje się jako dodatek w szkolnictwie, jego wymiary pozwalają na łatwy transport i przechowywanie. Mikroskop posiada dwa regulowane źródła światła - dolne oraz odbite, które pozwalają na obserwację przezroczystych i nieprzezroczystych preparatów. W zestawie z Biolight 100 znajdzie podstawowy zestaw 5 preparatów oraz gotowy zestaw preparacyjny, dzięki któremu będziemy mogli własnoręcznie przygotować preparaty z interesujących nas obiektów.

Biolight 300 to następca popularnego modelu 200. Solidny stalowy statyw jest ergonomiczny i wygodny w użyciu. Poprawiony układ optyczny mikroskopu jest wyposażony w trzy achromatyczne obiektywy. Dodane pod stolikiem koło filtrowe umożliwia podświetlanie preparatu różnymi barwami. Dzięki tej opcji możemy dostrzec dodatkowe szczegóły w preparatach, w których zastosowano różne metody barwienia. W odróżnieniu od modelu Biolight 100 model 300 posiada współosiowe śruby regulacji ogniskowania pozwalające na lepsze wyostrzenie obserwowanego obrazu oraz mechanizm przesuwu preparatu, dzięki któremu możemy bardzo precyzyjnie ustawić obserwowany obiekt. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania oświetlenia z wbudowanego modułu bateryjnego.

Biolight 500 - najbardziej rozbudowany produkt z rodziny Biolight, posiada wszystkie udogodnienia co jego poprzednicy. Dodatkowo zastosowano krzyżowy stolik z mechanizmem przesuwu w osiach X i Y dając większe możliwości ustawienia obserwowanego preparatu. Dodatkowym udogodnieniem znacząco poprawiającym jakość obserwowanego obiegu jest koło aperturowe znajdujące się pod stolikiem. Koło to ma za zadanie imitację kondensora, zwiększając kontrast i ostrość obserwowanych preparatów.

Podobnie jak wcześniejsze modele w Biolight 500 posiada achromatyczne obiektywy z powiększeniem 4x,10x,40x, ale w tym przypadku są one o wiele wyższej klasy. W zestawie znajdziemy dodatkowy okular x25, dzięki któremu uzyskamy powiększenia rzędu 1000x, co w połączeniu z optyką wysokiej jakości pozwala uzyskać czysty i ostry obraz pełen szczegółów. Kamera mikroskopowa DLT-Cam Basic

Do każdego w powyżej opisanych mikroskopów można zastosować kamerę, która pozwala na podgląd w czasie rzeczywistym na dużym monitorze. Kamerę taką umieszcza się w tubusie mikroskopu zamiast okularu. Następnie urządzenie należy podłączyć do komputera lub laptopa za pomocą przewodu USB. Komputer musi mieć wcześniej zainstalowanie oprogramowanie dostarczone przez producenta. Dzięki takiej konfiguracji będziemy mogli odtwarzać na żywo obraz z kamery mikroskopu. Dodatkową opcją jest możliwość zapisywania filmów i zdjęć na dysku naszego komputera.Mikroskopy stereoskopowe Delta Optical Discovery

W naszej ofercie posiadamy również modele stereoskopowe - z dwoma okularami. Są one przeznaczone dla najmłodszych wielbicieli obserwacji mikroskopowych. Dwa okulary pozwalają na oglądanie preparatów, tak jak byśmy patrzyli przez lornetkę - za pomocą obu oczu. Minimalny poziom skomplikowania urządzeń oraz brak konieczności wcześniejszego przygotowania preparatów powoduje, że modele z serii Discovery są idealnym wyborem dla początkujących obserwatorów.

Podsumowanie

Obserwacje mikroskopowe to hobby, które może wciągać osoby w każdym wieku. Podstawowe modele edukacyjne są nieocenione w szkolnictwie i odkrywaniu natury, bo kto by nie chciał obejrzeć skrzydełka muszki, lub ziarenka cukru w powiększeniu 400x.


Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć