Kilkanaście lat temu standardowa latarka, taka żarówkowa, była powszechnym wyposażeniem każdego domu. Dodatkowe światło był przydatne podczas zejścia do piwnicy, przy braku światła po burzy, albo wichurze i wielu innych codziennych przypadkach. Wraz z postępem technologicznym, dostęp do światła elektrycznego jest właściwie zawsze, a przerwy w dostawie prądu zdarzają się rzadko i na krótko. Jednak czy zapasowe źródło światła w domu stało się całkowicie zbędne? Czy nasz smartfon może zastąpić domową latarkę?

Po co latarka do domu

Zdecydowana większość naszych smartfonów posiada wbudowaną diodę Led. W domyśle ma ona doświetlać robione przez nas fotografie, ale wielkość użytkowników wykorzystuje ją jako zapasowe źródło światła. I jak najbardziej, taka wbudowana latarka sprawdza się tam, gdzie potrzebujemy odrobiny światła np. poszukując czegoś, co wpadło nam do ciemnego kąta, czy podświetlając dziurkę od klucza. Co w przypadku kiedy jesteśmy pewni, że chwilowa przerwa w dostawie energii elektrycznej się przedłuży o kilkanaście godzin? Czy w nocy będziemy chcieli zmarnować te kilka ważnych procent baterii naszego telefonu? A co w przypadku kiedy potrzebujemy obu rąk do pracy albo nasze dłonie są tak brudne, że ekran dotykowych odmawia posłuszeństwa?

Wtedy pierwszym wyborem staje się latarka.

Domowa lampa

W przeszłości, w większości gospodarstw domowych królowały lampy naftowe. Wyglądały jak świeczki, ale zasilane nie stałym paliwem, a ciekłym - naftą, olejem czy benzyną. Był to pojemnik na paliwo, z którego wystawał knot. Co więcej, w celu zabezpieczenia od żywego ognia, na knot był założony szklany klosz. Ewentualnie do boku lampy montowano odpowiednio wyprofilowane lusterko, które miało z zadanie odbijać skupione światło w danym kierunku. W naszym sklepie można znaleźć zastępcę takiej lampy naftowej.

Lampa Mactronic Enviro jest stylizowana na klasyczną lampę naftową. Posiada dwa rodzaje światła. Standardowe, białe, które idealnie sprawdzi się w razie sytuacji awaryjnej, oraz dodatkowe światło - ciepłe. Ma ono naśladować kolor języka ognia, co na pewno doda klimatu przy wieczornym posiedzeniu w razie awarii elektryczności. Latarka jest zasilana dwoma standardowymi akumulatorami 18650, a jej maksymalny czas świecenia to 75 godzin przy mocy 20 lumenów. Ważnym dodatkiem jest to, że Mactroic Enviro może służyć za powerbank i w ostateczności zasilić nasz telefon.

Latarka czołowa

Latarka czołowa może być bardzo przydatnym dodatkiem w każdym domu. Dzięki latarce montowanej na głowie, mamy obie ręce wolne i nie jesteśmy niczym ograniczeni.

Model Fenix HM65R posiada dwa bardzo wygodne pasy do zamontowania latarki na głowie. Standardowa pozioma opaska została wyposażona w dodatkowy pionowy pas, dzięki czemu latarka nie będzie się zsuwała z głowy. Model ten posiada ładowalny akumulator oraz dodatkowy panel, który informuje użytkownika ile procent baterii jeszcze zostało. Latarka ta posiada dwa źródła światła. Pierwsze to mocny i Led wraz ze skupiającą soczewką. Takie rozwiązanie pozwala na oświetlenie elementów oddalonych od nas. Drugie to Led o neutralnej barwie, wraz z rozpraszającą światło soczewką. To źródło światła nadaje się idealnie do czytania oraz oświetlania przedmiotów trzymanych w dłoniach np. podczas napraw lub wymiany „korków”.

Posiadamy również model latarki czołowej, która bardzo szybko może stać się zwykłą latarką ręczną, lub nawet rowerową. Jest to model Nextorch UT10. Jest to uniwersalny model, który w kilka chwil dopasujemy do aktualnej potrzeby. Model ten może świecić nawet przez 20 godzin.

Latarka EDC

Najpopularniejszą wersją latarki jest klasyczna latarka ręczna, bardzo często nazywana latarką EDC. EDC to skrót od Everyday carry - co można przetłumaczyć jak ekwipunek dźwigany codziennie. Są to latarki od bardzo małych rozmiarów - typowych breloków do kluczy, przez małe kieszonkowe modele, po duże latarki, posiadają zasięg ponad jednego kilometra.

Małe, polecane przez nas modele to Olight I3E, oraz Fenix E01. Są to latarki, których głównym zadaniem jest być zawsze pod ręką. Zazwyczaj nie posiadają różnych trybów świecenia, a ich ogniwa zasilające wystarczają na stosunkowo krótko. Można je porównać do latarki wbudowanej w smartfona.

Większych latarek kieszonkowych jest dużo więcej. Różnią się wielkością, sposobem zasilania, oraz oczywiście mocą światła. Modele, które się wyróżniają to Fenix E30R, Nextorch TA41 i Led Lenser MT10. Są to modele zasilane akumulatorem, ze światłem o sporej mocy oraz kilkoma trybami, zaprogramowanymi przez producenta.

Ostatnią grupą są, latarki z bardzo mocnym światłem, lub konstrukcją umożliwiająca świecenie na większą odległość. Na podkreślenie na pewno zasługuje model Fenix HT18, którego zasięg pozwala na oświetlenie obiektu znajdującego się w odległości niespełna 1000 metrów. Innym ciekawym produktem jest Nextorch Saint Torch 30, którego moc wynosi aż 8 000 lumenów.

Podsumowanie

Temat latarek jest bardzo szeroki. W tym tekście zaledwie go musnąłem. Jednak myślę, że oddaje to pewien pogląd na to, jaka latarka może się najlepiej sprawdzić w naszym domu. Bez różnicy, jaki model wybierzemy, to najważniejsze są dwie sprawy. Po pierwsze pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu poziomu naładowania naszej latarki, by w sytuacji awaryjnej nie zostać bez zapasowego źródła światła, oraz odkładajmy latarkę zawsze w to samo miejsce. W środku nocy, po ciemku nie znajdziemy tak bardzo potrzebnego źródła światła, jeśli sami nie wiemy, gdzie go ostatni raz odłożyliśmy.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć