Gerber Bushcraft Axe


GERBER BUSHCRAFT AXE - leśna siekiera bushcraftowa.


Jednym z narzędzi, które kojarzy się z lasem jest siekiera. Siekier jest wiele i wiele jest ich rodzajów. Tak samo jak też jest co najmniej kilka siekier marki Gerber. Jedną z nich jest GERBER BUSHCRAFT AXE. I tę właśnie siekierę bushcraftową zabraliśmy na testy do lasu. Oto wynik tych zmagań i nasza recencza.


Siekira Gerber


GERBER BUSHCRAFT AXE to ponad dwukilowa siekiera rozłupująca, służąca do łupania dużych pieńków. Niezwykłość tego narzędzia polega na tym, że firma GERBER GEAR podeszła nieszablonowo do konstrukcji. Tego typu siekiery wyglądają bardzo podobnie, rozszerzające się na boki ostrze, ciężka głowica i długie stylisko drewniane lub z tworzywa. Tak też na pierwszy rzut oka wygląda GERBER BUSHCRAFT AXE, ale diabeł tkwi w szczegółach...


Dane techniczne:


    • Długość całkowita: 66,5 cm
    • Długość głowicy: 17,5 cm
    • Szerokość ostrza: 9.5 cm
    • Grubość głowicy 2,5 cm
    • Waga: 2,04kg

Głowica - to stalowy odlew, którego dolna część wchodzi głęboko w stylisko. Policzki siekiery są ukształtowane w szeroki klin, co ułatwia rozłupywanie nawet bardzo dużych pieńków. W środkowej części „klina” jest wybranie zmniejszające szerokość ostrza, dzięki temu, można nią bardzo precyzyjnie rąbać, np. polanka na drobne szczapki.Trzonek - to odlew z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. W dolnej części umieszczono gumowe nakładki, które poprawiają chwyt siekiery, bez względu czy mamy rękawiczki, mokre czy brudne dłonie. Wyjątkowym, nie spotykanym w innych siekierach jest kąt tego trzonka, który został tak dobrany, że siekiera jest bardzo dobrze wyważona i chwyt znajduje się w środkowej części głowicy. Taki układ mniej męczy przy rąbaniu i pozwala na dłuższą pracę. Trzonki z tworzyw sztucznych najczęściej są puste wewnątrz. Firma GERBER GEAR wykorzystała to miejsce, tworząc serię małych toporków z nożem lub z piłą, która jest ukryta w trzonku (modele GERBER GATOR AXE) – trzonek stanowi pochwę dla tych narzędzi.

Bushcraftowa siekiera od Gerbera - najwyższa jakość


W siekierze GERBER BUSHCRAFT AXE zastosowano specjalny pojemnik. Trzonek siekiery jest w kolorze COYOTE.


Gerber - siekiera survivalowa


Pojemnik - to wysuwana szczelna szufladka, otwierana przez specjalny samozatrzaskujący się przycisk. Pojemnik jest podzielony na dwie przegródki w które możemy zmieścić podpałkę i małą zapalniczkę lub krzesiwo. Na końcu tego pojemnika jest zamocowana szpula z linką typu PARACORD. To tworzy zestaw ogniskowy, mamy narzędzie do pozyskania paliwa (siekiera), mamy czym przenieść drewno z miejsca, z którego je pozyskaliśmy (robiąc prosty noszak z linki), oraz mamy czym rozpalić ognisko (zapalniczka).


Siekiera survivalowa Gerber


Pokrowiec – to materiałowa pochwa, wyłożona wewnątrz plastikową wkładką i znitowana na obrzeżu dla lepszego wzmocnienia szycia. Zamykana jest taśmą, która opasa naokoło głowicę siekiery, zabezpiecza to przed zsunięciem jej z ostrza. Pochwa jest tak solidnie wykonana, że nie ma obaw, że szwy lub materiał się przetrą i ostrze będzie niebezpiecznie wystawało.


Gerber Survival Axe


Siekiera Gerber „grzeje” dwa razy


Siekiera służy do rąbania drewna, a więc rąbiemy!


Stawiamy na pniaku pieniek drewniany, chwytamy oburącz siekierę za trzonek i zamaszystym ruchem zza pleców trafiamy głowicą w sam środek rąbanego drewna...a pieniek, fajt, spada rozłupany na połówkę. GERBER BUSHCRAFT AXE „tnie” jak mieczem laserowym! To stawiamy połówkę i już mamy 4, 8, 16, 32 polanka. A jak nam się ciepło robi przy tym...


Siekiera Gerber Gear


Porąbaliśmy.
Niesiemy polanka do paleniska i mamy paliwo do ogniska. Przy ognisku jest ciepło, można zagotować wodę na leśną herbatę lub przyrządzić gorący posiłek.


Rąbanie drewna siekierą gerber


Jesienią i zimą potrzebujemy dużo opału, nie tylko w domu, ale również do ogniska. Dzięki dobrej siekierze przygotujemy odpowiednią ilość paliwa. Rąbanie to wyczerpujące zajęcie, warto zadbać o dobre narzędzie, którym z łatwością będziemy pracować. Myślę że takim narzędziem jest właśnie GERBER BUSHCRAFT AXE.


Rąbałem nią zaledwie kilka razy, gdy ktoś zobaczył tę siekierę w moich rękach to od razu wołał: DAJ PORĄBAĆ!
GERBER BUSHCRAFT AXE zaliczył kilkanaście biwaków i ognisk, uczestnicy tych spotkań mogli sami przekonać się jak się nią rąbie. Opinia kilkudziesięciu osób jest jedna – SUPER SIEKIERA!


Recenzja siekiery Gerber Bushcraft Axe

Gerber Bushcraft Axe - jestem pod wrażeniem!


Jestem pod ogromnym wrażeniem możliwości tej siekiery, nie tylko jako użytkownik, ale również jako obserwator. Zobaczyć jak siekiera z łatwością rozłupuje pieniek o szerokości 40 cm, bezcenne.
Siekierą porąbiemy nie tylko grube pniaki, ale również przygotujemy drobne drzazgi na pierzaste patyki i podpałkę.


Ciecie siekiera Gerber


Siekierą oprócz rąbania polanek, rąbaliśmy również smolne karpy, aby pozyskać smolniaki. Każdy kto znalazł taką karpę to wie, że bez siekiery się nie obejdzie. Przeżywiczony korzeń sosny to bardzo twardy zawodnik i aby go rozłupać trzeba mieć porządne narzędzie.


Gerber Axe


Firma GERBER słynie m.in. z multitooli, czyli narzędzi wielofunkcyjnych. I takim też jest siekiera BUSHCRAFT AXE. Tworzy wielofunkcyjne narzędzie do rozpalania ognia!


Szczegół wyróżniający tę siekierę, to ukryta we wnętrzu trzonka szufladka. Tak jak wyżej pisałem, szuflada ta podzielona jest na 3 sekcje, pierwsza to szpula, na której jest paracord (ok 2.5m), a dwie pozostałe to przegródki w których może się zmieścić mała zapalniczka lub krzesiwo i jakieś drobne przydasia. Ja kupiłem zapalniczkę BIC, w jasnym żółtym kolorze, aby łatwo ją odnaleźć, gdy mi np. wypadnie z dłoni w trawę. W drugiej przegródce trzymałem podpałkę, którą zrobiłem z płatków kosmetycznych nasączonych stearyną. Taki schowek to wg mnie super rozwiązanie, tworzy to podstawowy zestaw do rozpalania ognia. Jeśli zabieram z sobą siekierę, jednocześnie zawsze mam zestaw do rozpalania ognia, oczywiście jeśli będzie się pamiętało, aby uzupełnić zapas podpałki po ostatnim ognisku.


Test siekiery Gerber


Przy rąbaniu siekierą, można usłyszeć dziwny trzeszczący dźwięk. To rezonuje szufladka. Jeśli komuś to przeszkadza, przed rąbaniem wystarczy ją wyjąć z siekiery i schować do plecaka, i trzymać tam, dopóki nie skończymy pracy siekierą.
Siekierę przenoszę w plecaku. Pomimo swojej wagi i długości, nie sprawia mi to trudności. Noszę ją w zestawie z nożem GERBER STRONG ARM.


Taki zestaw bardzo ułatwia przygotowanie ogniska. Tak powstał mój ulubiony leśny tandem.


Gerber Bushcraft Axe i Gerber Strong Arm

Test siekiery Gerber Bushcraft Axe - podsumowanie


Siekiera GERBER BYSHCRAFT AXE przeznaczona jest dla osób, które dużo biwakują stacjonarnie, które potrzebują porządnego, wytrzymałego i solidnego narzędzia, które ich nie zawiedzie. Mnie nie zawiodło...

Firma GERBER GEAR daje 25 lat gwarancji na swoje narzędzia, co jest dużym atutem przy kupowaniu.
Firma AROBROŃ.PL przygotowała małą niespodziankę dla swoich klientów, którzy kupują produkty marki GERBER, szczegóły w opisach na stronie.Test Gerber Bushcraft Axe

Marian RADAR Wyrzykowski

Od zawsze zakochany w lesie, pasjonat noży, plecaków i sprzętu outdoorowego, instruktor survivalu na Beskidzkim Kursie Przetrwania.

Powiązane produkty

  • -27,00 zł
  • Promocja
Toporek Gerber Gator Axe...
GERBER

Toporek Gerber Gator Axe w/saw Combo II 22-41420 - 25 lat gwarancji

Cena podstawowa 336,00 zł Cena 309,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć