Każdy strzelec korzystający z broni czarnoprochowej (CP), wie, jak ważny jest odpowiedni dobór akcesoriów, które pomogą zadbać o idealny stan techniczny swojego sprzętu. Rewolwery CP, podobnie jak każdy inny rodzaj broni wymagają odpowiedniego dbania o czystość, co następnie przekłada się na niezmienione parametry działania.

Ale nie tylko o to chodzi. Dokupując dodatkowy sprzęt taki jak praska, zestaw do tworzenia patronów czy kapiszownik, ułatwimy sobie obsługę i skrócimy przerwy spowodowane ładowaniem broni.

W tym artykule skupię się na wyliczeniu wszystkich produktów i podam je wraz z odnośnikami, byś nie miał problemu ze znalezieniem wszystkiego, co jest Ci potrzebne do łatwego rozpoczęcia zabawy z CP.

Podstawowe akcesoria potrzebne do strzelania

Broń czarnoprochowa jest to broń rozdzielnego ładowania. Oznacza to, że potrzebujemy kilka dodatkowych produktów, by móc bezpiecznie oddać strzał.

Kule - najczęściej wybierany rodzaj amunicji do rewolweru CP są kule ołowiane. Z racji materiału, z jakiego są one wykonane, staramy się mieć w ofercie kule, które są bardzo dobrej jakości - nie posiadające szwów ani nadlewek. Wybierając dobrze wykonane kule, nie będziemy mieli problemów z celnością naszej broni.

Ze względu na fakt, że kula musi się odpowiednio uszczelnić w bębnie, do kalibru broni .36 wybieramy większe kule w kalibrze .357, a do .44 - .451 lub .454 .

W przypadku zakupu broni w kalibrze .44 warto przetestować obie rozmiary kul, sprawdzając powtarzalność na tarczy.

Kapiszony - w broni rozdzielnego ładowania, elementem odpowiedzialnym za zainicjowanie odpalenia ładunku prochowego jest kapiszon umieszczony w kominku bębna. Oferowane przez nas rewolwery działają w oparciu o jeden rozmiar kapiszona - 4.0 (czasem opisywany jako 1075).

W przypadku, jeśli mamy problem z niepełnym spalaniem prochu w bębnie albo trafiają nam się niewypały, warto zastosować wersje kapiszona ze wzmocnionym ładunkiem tzw. PLUS.

Smar do komór - jest to gęsty, trudnopalny smar, który ma bardzo ważne znaczenie w strzelectwie CP. Smar taki nakładany jest po nabiciu komory bębna w celu zabezpieczenia samego ładunku przed wilgocią. Odpowiednio zalepiona komora jest również osłonięta przed przeskoczeniem iskry podczas strzału i niekontrolowany zapłon. Nie zdążą się to często, ale taki przypadek może zostać całkowicie wyeliminowany przez takie zabezpieczenie. Stosowanie smaru jest też dobrym sposobem na zmniejszenie tarcia kuli przelatującej przez lufę, zmniejszenie osadzania się nagaru, a co zatem idzie zwiększenie czystości broni.

Twardość smaru do komór dobiera się odpowiednio do temperatury i warunków pogodowych.

Akcesoria pomagające w czyszczeniu i konserwacji

Wycior - jeden z najważniejszych dodatków, jaki powinien znaleźć się w posiadaniu każdego strzelca CP. Podstawowy komplet zawiera składany pałąk oraz zestaw trzech szczoteczek - mosiężna, twarda plastikowa i miękka bawełniana.

Olej - oleje typu Balistol, czy Brunox bardzo dobrze sprawiają się w przypadku czyszczenia broni oraz konserwacji oksydowanych elementów. Pozostawiają warstwę zabezpieczającą przed korozją.

Brunox Lub&Cor - „zielony” olej marki Brunox stosuje się w przypadku pozostawienia broni na dłuższy czas bez użytkowania. Środek ten nie wysycha i stale i chroni przed korozją nawet przez okres do 12 miesięcy.

Akcesoria i produkty dodatkowe

Praska do bębnów - mimo, że większość rewolwerów jest wyposażona w pobojczyk, to zdecydowanie łatwiej nabija się bębny za pomocą oddzielnej prasy. Na uprzednio wyciągnięty bęben nakładamy, proch, przybitkę (bardzo często zamiennie jest stosowana kaszka), a następnie prasą wciskamy kulę do komory.

Dodatkowy bęben - stosowanie zamiennych bębnów wraz zewnętrzną praską zdecydowanie zwiększa szybkość oddawanych strzałów. W przypadku korzystania z dodatkowych bębnów, po nabiciu pamiętajmy o zabezpieczeniu komór smarem, oraz założenie kapiszonów na kominki dopiero po włożeniu bębna do rewolweru.

Przyrząd do tworzenia patronów - aby jeszcze zmniejszyć czas ładowania broni, można zaopatrzyć się w tzw. Cartridge Maker. Jest to produkt, który umożliwia stworzenie „pół” scalonych pocisków - kula, przybitka i dawka prochu są zawinięte bibułkę. Wystarczy je wcisnąć do komory bębna za pomocą praski i jesteśmy gotowi do strzału.

Prochownica - jeśli jednak wolimy ładować bęben klasycznie, prochownica odmierzająca dawkę prochu jest niezbędnym dodatkiem w torbie strzelca CP.

Kapiszownik - każdy kto strzelał w niższej temperaturze ma na swoim wyposażeniu kapiszownik. Nakładanie malutkiego kapiszona na kominek w rękawiczce albo zgrabiałymi palcami może być bardzo problematyczne.

Klucz do kominków, zapasowe kominki - posiadanie zapasowych kominków i klucza umożliwiającego ich wymianę może okazać się przydatne, jeśli jeden z aktualnie użytkowanych kominków odmówi współpracy. Krótki serwis umożliwi nam dalsze bezproblemowe strzelanie.

Co z prochem?

Mimo że na posiadanie czarnego prochu nie jest wymagane zezwolenie, to w przypadku zakupu będzie nam potrzebne Europejska Karta Broni (EKB). Zakup broni czarnoprochowej w renomowanym salonie potwierdzony jest wystawieniem odpowiedniego rachunku, który będzie potrzebny w przypadku chęci wyrobienia powyższego dokumentu. W celu ustalenia wszystkich szczegółów należy skontaktować się z Komendą Wojewódzką Policji.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć