Ochronniki słuchu w strzelectwie to bardzo ważna dziedzina. Odpowiednie zabezpieczenie uszu ważne jest nie tylko podczas strzelania z broni palnej, ale też broni czarnoprochowej, czy nawet na zamkniętych strzelnicach wiatrówkowych. W tym wpisie przedstawię różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami ochronników słuchu. Zapraszam.słuchawki strzeleckie Sordin

Ochronniki aktywne i pasywne

Podstawowy podział ochronników słuchu ze względu na sposób działania to:

  • Ochronniki pasywne
  • Ochronniki aktywne

Oprócz tego, w każdym z tych dwóch rodzajów znajdziemy małe słuchawki douszne (czasem nazywane zatyczkami albo stoperami), oraz standardowe, zewnętrzne nauszniki.

Istnieje jeszcze pośredni model ochronników dousznych tzw. półaktywny, ale o tym napiszę później.

Pasywne ochronniki słuchu

Ochronniki pasywne są prostsze w konstrukcji. Typowe zatyczki douszne, to kawałki bardzo miękkiej pianki, które po wcześniejszym zrolowaniu wsuwa się bezpośrednio do wnętrza ucha, a one po chwili bardzo delikatnie rozprężają się, uszczelniając nasz kanał słuchowy. Taka piankowa zatyczka tłumi około 36 decybeli, jest bardzo wygodna i tania. Bardzo często stosuje się je jako jednorazówki.Zatyczki do uchu - podstawowa ochrona

Podobne zatyczki znajdziemy również w wersji silikonowej. Nie formuje się ich przed użyciem. Odpowiednio dobrany rozmiar wtyczki wsuwa się do ucha. Zazwyczaj są one zamontowane na sznureczku, a zakres tłumienia wynosi około 25 dB. Silikonowe zatyczki są wielorazowe i czyści się je za pomocą wody i zwykłego mydła.

Przykładowe modele zatyczek dousznych dostępnych w naszym sklepie:

Zatyczki Earsoft

Zatyczki douszne Napier

Zatyczki strzeleckie 3M

Kolejna półka cenowa to nauszne ochronniki pasywne.

Wyglądają jak zwykłe nauszne słuchawki do słuchania muzyki, lecz nie posiadają żadnej elektroniki. Mocny, szeroki pałąk dociska muszle, które powinny równo przylegać do skóry głowy. Takie uszczelnienie może wytłumić średnio 27-33 dB. Zazwyczaj im muszle są większe i grubsze tym tłumienie jest lepsze. Może to być problemem w przypadku uprawiania strzelectwa karabinowego, ponieważ duże muszle słuchawek mogą być niewygodne podczas składania się do kolby karabinu. Z racji niskiej wagi, pasywne słuchawki są bardzo wygodne i bardzo często są stosowane w podczas używana głośnych maszyn - pilarek, kosiarek itp.

Przykładowe modele:

Słuchawki strzeleckie  Realhunter

Słuchawki strzeleckie PeltorSłuchawki strzeleckie Peltor

Aktywne ochronniki słuchu

Aktywne ochronniki posiadają wbudowane mikrofony oraz elektronikę, która filtruje dźwięki. Z zewnątrz wyglądają bardzo podobnie do pasywnych wersji i tłumienie działa na podobnej zasadzie. Mocno przylegające nauszniki tłumią głośne, dochodzące do nas dźwięki, a zewnętrzne mikrofony zbierają te ciche - na przykład, jeśli ktoś do nas coś mówi i przekazują do wbudowanych mikrofonów. Dźwięk przetwarzany jest na bieżąco i nie odczuwamy żadnych opóźnień. Moc wbudowanych głośników można regulować, a nawet ustawić powyżej naszego „standardowego” poziomu. Jest to bardzo przydatna funkcja np. dla myśliwego w lesie. Usłyszymy zbliżającą się zwierzynę dużo wcześniej.Aktywne słuchawki strzeleckie

Aktywne ochronniki słuchu zasilane są za pomocą standardowych baterii - paluszków lub wbudowanych akumulatorów.

Modele te również bardzo często są wybierane do zastosowań militarnych. Dzięki temu producenci stosują wysokiej jakości materiały, zabiegają o klasy wodoszczelności oraz wygodę w długotrwały użytkowaniu - wymieniając standardowe nauszniki z gąbki na wersje żelowe.

Mimo że myśląc o elektronice i bateriach wyobrażamy sobie duże słuchawki nauszne, to istnieje kilka wersji aktywnych ochronników dousznych.

Modele te są bardzo małe i lekkie. Większość dostępnych modeli budową przypomina standardowe słuchawki Bluetooth. Posiadają również w zestawie pudełko, które odpowiada za ładowanie słuchawek. Douszne modele tłumią około 32-33 dB.Aktywne słuchawki douszneSłuchawki aktywne ISO SPort

Duże, nauszne słuchawki, ze względu na militarne zastosowanie, występują w wersjach wyprofilowanych do baki policzkowej karabinu. Kupując taki model, możemy być pewni, że będzie się z nich wygodnie strzelało, celując przez muszkę i szczerbinkę, jak i kolimator lub lunetę.Duże słuchawki SORDIN

Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość modeli aktywnych posiada złącze pozwalające na podpięcie zewnętrznego źródła sygnału - na przykład krótkofalówka, telefon komórkowy czy odtwarzacz muzyki.

Przykładowe modele:

Słuchawki aktywne Sordin

Słuchawki strzeleckie Peltor

Słuchawki aktywne IsoTunes

Półaktywne ochronniki słuchu

Istnieje model douszny, który łączy ze sobą prostotę, a co za tym idzie niską cenę pasywnych ochronników z możliwością przepuszczania cichych dźwięków jak w wersjach aktywnych.

Ochronniki są wyposażone w specjalne kanaliki, które po wciśnięciu małego przycisku otwierają się, przepuszczając dźwięki. W przypadku jeśli chcemy by tłumienie wróciło do normy wciskamy przycisk jeszcze raz. Takie ochronniki mogą wytłumić około 28 dB w rybie zamkniętym.

Przykładowy model:

Półaktywne słuchawki Peltor

Ochronniki słuchu - Podsumowanie

Należy pamiętać, że ochrona słuchu jest tak samo ważna, jak ochrona wzroku. Nie tylko powinniśmy chronić uszy przed głośnym impulsowym dźwiękiem, ale też podczas stałego, uporczywego hałasu. W ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele różnego rodzaju ochronników.

Jeśli potrzebujesz pomoc w doborze odpowiedniego modelu, to zapraszam do kontaktu z naszym konsultantem.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć