Kleszcze i komary to bardzo wytrzymałe owady. Doskonale przystosowały się do życia nie tylko w wilgotnych lasach i łąkach, ale również w naszym najbliższym otoczeniu. Według badań Polskiego Związku Higieny jesteśmy narażeni na ukłucie przez kleszcza w parkach, działkach czy przydomowych ogródkach. Wystarczy, by te miejsca były odwiedzane przez zwierzęta będące naturalnymi żywicielami kleszczy. Mogą to być małe gryzonie, psy, koty, ptaki oraz jeże. Warto w takim razie zadać sobie pytanie, czy te wszędobylskie pajęczaki są groźne dla ludzi?

Badania przeprowadzone kilka lat temu potwierdziły, iż ponad 65% kleszczy usuniętych z naszych pupili były zakażone mikroorganizmami, które są w stanie wywoływać różne schorzenia u ludzi. Więc tak - warto się zabezpieczyć przed niechciany gościem.

Kleszcze

W porównaniu do komarów kleszcze potrzebują o wiele więcej krwi żywiciela, dlatego nie wbijają się w skórę zaraz po trafieniu na nas. Owad poszukuje miękkiego i ciepłego miejsca, na którym może żerować nawet do 15 dni, a okazyjne pocieranie albo drapanie nie działa na niego odstraszająco.

Kleszcze do wbicia się w ciało ofiary, wykorzystuje narząd, który przypomina nożyczki. Po nacięciu skóry wpuszcza swoją ślinę, która działa znieczulająco, a następnie przytwierdza się za pomocą tak zwanego ryjka do ukrwionej tkanki. Ciekawostką są pewne odmiany pajęczaków, które wytwarzają coś rodzaju kleju. Pomaga im się to uczepić się do ciała żywiciela.

Pomimo faktu, że ugryzienie przez kleszcza jest w większości przypadków niezauważalne, to może przynieść za sobą daleko idące konsekwencje. Owady te przenoszą różne drobnoustroje wywołujące choroby, w tym wirusy oraz bakterie powodujące między innymi boreliozę, babeszjozę, Dur i Odkleszczowe zapalenie mózgu.

Jak nie dać się kleszczowi

Kilka podstawowych zasad do minimum redukuje prawdopodobieństwo ugryzienia. Pierwszą jest ograniczenie przebywania w wysokiej trawie, zaroślach i krzakach. Są to miejsca najczęściej zasiedlane przez kleszcze. Jeśli jednak odwiedzamy takie miejsca, to po ich opuszczeniu należy dokładnie sprawdzić nasze ciało.

Kolejną zasadą jest dobranie odpowiedniego ubrania do terenu. Jeśli wiemy, że odwiedzimy miejsca, których mogą żerować kleszcze, to warto założyć długie spodnie lub w miarę możliwości kalosze. Jasna odzież również pomoże nam w szybkim zlokalizowaniu owadów i wczesnym usunięciem ich.

Ostatnia i chyba najważniejsza zasada to zabezpieczenie się za pomocą odpowiednio dobranego repelentu lub elektronicznego odstraszacza.

Repelenty

Jednym z najczęściej polecanych przez nas środków na komary i kleszcze jest Mugga. Jest to preparat produkowany przez belgijską firmę JAICO D.P.N.V. przy współpracy z Instytutem Medycyny Tropikalnej. W swojej podstawowej serii produktów Mugga wykorzystuje związek DEET. Jest to naukowo przetestowany środek odstraszający o działaniu owadobójczym.

Został sprawdzony na ponad 2500 gatunkach komarów oraz 850 gatunkach kleszczy. Opracowano go w 1947 roku odpowiedź na zapotrzebowanie US Army Marines po doświadczeniach zebranych podczas działań wojennych na Pacyfiku.

Preparat Mugga w podstawowej wersji zawiera 9,5% DEET i może być stosowany nawet na dzieciach powyżej 3 roku życia, natomiast wersja wzmocniona to aż 50% DEET. Przeznaczona jest dla osób dorosłych, do użycia w rejonach gdzie występuje duża ilość owadów, a co za tym idzie zwiększone ryzyko zakażenia.

Najnowszym produktem jest Mugga z 25% Ikardyny. Jest to związek odstraszający i owadobójczy, podobny w działaniu do DEET, lecz w mniejszym stopniu uczulający i nie powodujący reakcji alergicznych.

W 2020 roku środek ten został zatwierdzony przez Komisję Europejską jako bezpieczny środek w walce z komarami i kleszczami. WHO rekomenduje Ikardynę jako najlepszy środek ochrony przed malarią.

Innym podobnym preparatem jest spray Ultrathon produkowany przez znaną firmę 3M.

Zawiera on 25% DEET, co czyni go pośrednim produktem pomiędzy standardową oraz wzmocnioną Muggą. Również jest dozwolony dla dzieci do 3 roku życia, jednak z uwagi na zwiększoną zawartość DEET poleca się go przy planowanym regularnym i intensywnym kontakcie z owadami.

Odstraszacze dźwiękowe

Elektroniczne odstraszacze produkowane przez firmę Tickless to doskonała profilaktyka w obronie przed owadami. Te malutkie urządzenia emitują fale dźwiękowe o częstotliwości 40Hz, które wpływają na receptory kleszcza, powodując to, że stajemy się dla owada niewidoczni.

Wśród dostępnych urządzeń znajdziemy modele dla dorosłych Tickless Human, jak i wersje przygotowane specjalnie dla dzieci. Tickless Baby różni się wielkością, kolorami oraz sposobem uruchamiania. Popularne są również modele Pet dla zwierząt.

Tickless działa na odległość do 3 metrów w przypadku większego modelu i 1,5 metra w przypadku mniejszego - dla dzieci i zwierząt.

Wśród nowości jest ładowalny Tickless Mini przeznaczony dla zwierząt (posiada mocowanie na obrożę), ale może być oczywiście używany przez ludzi, jeśli przymocujemy go do paska od plecaka czy sznurowadła. Warto zaznaczyć, że urządzenie posiada z jednej strony otwory głośniczka, więc ta strona zawsze musi być skierowana na zewnątrz.

Weźmy również pod uwagę zasadę działania tego produktu. Kleszcz nas nie widzi, ale strącony z wysokiej trawy może po nas wędrować, nie robiąc nam krzywdy. Więc pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu się po powrocie do domu.

Podsumowanie

Jak widać, nie jesteśmy całkowicie bezbronni w tej nierównej walce z kleszczami i komarami.

Stosując powyższe zasady oraz wspomagając się dostępnymi repelentami i środkami elektronicznymi, możemy czuć się względnie bezpieczni. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu siebie oraz swoich dzieci by w nasze i ich zdrowie nie ucierpiało na kontakcie z naturą.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Powiązane produkty

  • Promocja
Odstraszacz kleszczy...

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć