Jak wyobrażam sobie gentlemeński nóż składany? Wąskie ostrze, płaska nierzucająca się w oczy budowa, współgrające kolory główni i rękojeści. Do tego klasyczny klips podkreślający markę i pozwalający na wygodne zaczepienie noża w kieszeni. Teraz wyobraźmy sobie powyższe w kolorze czarny i miedzianym, otrzymujemy - wypisz, wymaluj Gerber Affinity Copper.


Budowa i dane techniczne

Gerber Affinity Copper to składany nóż, tzn. folder, idealnie nadający się do codziennego noszenia w swoim EDC. Dzięki swojemu nietuzinkowemu wyglądowi pasuje do militarnego stylu, jak i do tego bardziej oficjalnego, a nawet do garnituru.

Zacznijmy od wymiarów i parametrów noża. Złożony Affinity ma długość 12cm a rozłożony 21,5cm. Daje nam to ostrze długości aż 9,5cm. Głownia ze stali D2 została pokryta czarną powłoką. Na jej grzbiecie znajduje się podłużne wycięcie, w które został wkręcony regulowany kołek ułatwiający otwarcie noża. Luzując śrubę w kołku, można ustawić jego położenie według swoich upodobań. Ostrze nie posiada loga producenta - tylko numer seryjny. Oryginalnie głownia jest przyzwoicie naostrzona - tnie papier i goli włosy. Affinity po stronie wewnętrznej posiada liner ze stali nierdzewnej i gruby klips z napisem Gerber. Biorąc pod uwagę prostą i jednolitą budowę noża, nie dodano możliwości zmiany położenia klipsa.

Wszystkie elementy zostały zabarwione na kolor czarny - podobnie jak śruby i baryłki. Po tej stronie również znajdziemy płytkę z mosiądzu z gustownym grawerem. Sama płytka ogranicza wygięcie listka linera na zewnątrz oraz dystansuje listek od szkieletu.


Druga strona noża to jeden, duży kawałek mosiądzu. Znakomicie wykonany profil nie posiada ostrych krawędzi czy niedoróbek. W pudełku, nowy Affinity nie jest zapakowany próżniowo, co oznacza, że otrzymujemy nóż z pewnymi oznakami patynowania na mosiężnej okładzinie, jak i płytce. Ilość, kolor i kształt patyny jest niepowtarzalny, a z czasem użytkowania zmienia się w zależności od tego, co nożem robimy i w jakich warunkach. To jest właśnie najlepsze w produktach EDC z mosiądzu - mimo, że wszystkie takie same to po pewnym czasie każdy zaczyna ujawniać indywidualne oznaki starzenia - tego szlachetnego. Po mosiężnej stronie również najdziemy czarne elementy montażowe oraz delikatne logo Gerber Gear.

Wykorzystana w głowni Gerber Affinity stal D2 należy do stali pół-nierdzewnych. Jest to wysokowęglowa i wysokostopowa stal z domieszką dużej ilości chromu oraz wanadu. Dzięki zastosowanym składnikom ostrze jest odporne na ścieranie oraz przy odpowiednim zadbaniu tnie agresywnie. Minusem tej stali są natomiast problemy z wykruszeniem oraz pęknięciem. Mając to na uwadze, pamiętajmy, że Affinity może okazać się złym wyborem w przypadku podważania i rąbania. Według opisów producentów stali D2 ostrze w Affinity powinno być zahartowane w przedziale 58 do 61 HRC.

Affinity Inside Out

Teraz przekonany się jak Gerber Affinity wygląda wewnątrz. Do rozebrania noża potrzebujemy 2 klucze - torx T6 oraz klucz Square Head - czyli z kwadratowym grotem. I tu pojawia się pierwszy problem. Klucze kwadratowe mam trzy - 0, 1 i 2. Żaden nie pasuje… Polecam szlifierkę i piłowanie klucza imbusowego do odpowiednich rozmiarów. Wykręcamy pivot dorobionym kluczem, a następnie dwie śrubki torx T6. I to wszystko, mamy nóż w częściach.

Wewnątrz znajdują się dwie baryłki, w które są wkręcone śruby trzymające okładziny i dwie mosiężne podkładki. Elementy po miesiącu użytkowania są nie zniszczone. Nie widać też śladów wytarcia na mosiężnej i stalowej okładzinie. Kulka detenta również nie posiada śladów zużycia. Składanie noża jest identycznie proste jak rozkładanie. Wystarczy poukładać elementy i wkręcić 3 śrubki. Oczywiście standardowo polecam szlifowanie podkładek oraz podklejenie gwintów na niebieski klej.

EDC z mosiądzu

Od jakiegoś czasu panuje moda na wykorzystywanie mosiądzu w kompletowaniu swojego EDC. W obecnych czasach właściwie wszystkie podstawowe elementy codziennego wyposażenia można zakupić w wersji mosiężnej/copper. Latarki, noże, długopisy itp…

Plusem tego rozwiązania jest wspomniana wcześniej oryginalność i niepowtarzalność posiadanego sprzętu. Elementy mosiężne dość szybko zachodzą patyną, zmieniają odcień lub nawet barwę. W internecie można znaleźć instrukcje i przepisy na uzyskanie konkretnych efektów i barw na mosiądzu. Minusem jest waga - w porównaniu z aluminium lub tytanem, łatwość rysowania i obicia w razie upadku. Dla niektórych problemem może się okazać zapach mosiądzu. Jest on dość mocno wyczuwalny i może się komuś nie spodobać.

Podsumowanie

Nóż Gerber Gear Affinity to znakomite ostrze na każdą okazję. Jego budowa jest prosta, a elementy wykonane z wysoką dbałością o szczegóły. Mosiężne elementy dodają charakteru i krótki serwis powoduje, że całkiem niezła mechanika staje się bardzo dobra. Nóż po serwisie centruje się idealnie, a blokada zapada na około 60-65%. Osobiście dobrze będę wspominał te kilka tygodni z mosiądzem w kieszeni. Podsumowując - szczerze polecam.


Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Powiązane produkty

  • -20,00 zł
  • Promocja
Nóż składany Gerber Affinity copper 30-001869 - 25 lat gwarancji-GERBER
GERBER

Nóż składany Gerber Affinity copper 30-001869 - 25 lat gwarancji

Cena podstawowa 269,00 zł Cena 249,00 zł

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć