Jednym z najczęściej zadawanych pytań przy sprzedaży karabinka lub zestawu wiatrówki z lunetą jest "Jak reguluje się przyrządy celownicze?" W tym wpisie postaram się w łatwy, obrazowy sposób opisać jak to poprawnie wykonać.

Muszka i szczerbinka

Przestrzeliwanie wiatrówki polega na zgraniu przyrządów celowniczych z osią przewodu lufy, w taki sposób, aby wystrzeliwane śruciny trały w cel położony w określonej odległości. Zacznijmy od poprawnego opisu celowania. Z racji budowy wiatrówki i umiejscowienia przyrządów celowniczych na wiatrówce, ważne jest, aby ostrość wzroku koncentrowała się na muszce. Ten element powinien być widziany najostrzej, szczerbinka trochę mniej, a cel nieostro. Kolejną rzeczą jest wybór sposobu celowania. Musimy go wykonać jeszcze przed przystąpieniem do regulacji. Opcje są dwie: w punkt i pod punkt. W przypadku celowania w punkt linia celowania muszki i szczerbinki kończy się na celu, a pod punkt linia celowania znajduje się na dolej krawędzi celu. Plusem drugiej opcji jest niezasłanianie celu przez przykłady celownicze.

zdj. guns.com.plKolejne elementy, o jakie musimy zadbać podczas przestrzeliwania karabinka to:

- ułożenie wiatrówki i celu na jednym poziomie

- strzelanie z tej samej pozycji

- podparcie karabinka najlepiej w 4 punktach (baka, kolba, chwyt i podpórka np. bipod, worek strzelecki)

- przez cały proces regulacji korzystamy z tego samego śrutu

- miejsce, w jakim mamy zamiar przestrzeliwać karabinek, musi być bezpieczne i osłonięte od wiatru - pamiętajmy, że teren za kulochwytem musi być bezpieczny, pierwsze strzały mogą być całkowicie niecelne i polecieć dużo dalej niż się tego spodziewamy

Ustawianie karabinka najlepiej zacząć od stosunkowo krótkiego dystansu 4-5 metrów. Po ustawieniu się na odpowiedniej odległości należy oddać 2-3 kontrolne strzały (celując w środek tarczy) ustalając średni punkt trafień. Szczerbinka posiada dwa pokrętła regulacyjne - górne do regulacji w pionie i pokrętło po prawej stronie do regulacji w poziomie. Po ustaleniu wstępnych punków trafień należy postępować wg określonego wzoru:

- trafiamy wyżej od środka - szczerbinkę należy opuścić

- trafiamy niżej od środka - szczerbinkę należy podnieść

- trafiamy po lewej stronie od środka - szczerbinkę należy przesunąć w prawo

- trafiamy o prawej stronie od środka - szczerbinkę należy przesunąć w lewo

         

zdj. guns.com.plO ile należy obrócić pokrętło regulacyjne? To zależy od odległości od środka tarczy. Kiedy odległość to kilka do kilkunastu centymetrów, pokrętło można przekręcić nawet o jeden pełny obrót. Im odległość od środka jest mniejsza, regulacja powinna być delikatniejsza. Polecamy regulować jedną płaszczyznę na raz - najpierw pion, a następnie poziom. Po ustawieniu szczerbinki na krótkim dystansie, należy oddalić tarczę o 8-10 metrów, a następnie powtórzyć proces ustawiania. Ten proces powtarzamy do osiągnięcia celności na zaplanowanym przez nas dystansie.

Montaż i ustawianie lunety

Montaż lunety na wiatrówce zaczynamy od założenia obejm mocujących. Zakładając, że wybraliśmy standardowy jednoczęściowy montaż (np. Leapers, Delta), luzujemy dolne śruby i nakładamy mocowanie na szynę wiatrówki. Jeśli karabinek posiada otwory na kołek stopujący, to warto z niego skorzystać. Większość montaży posiada taki kołek, czasem trzeba go wykręcić z dolnej części montażu. Jeśli jednak takich otworów nie posiadamy, kołek należy całkowicie wkręcić/wykręcić z mocowana.

Dolne śruby należy dość mocno dokręcić, tak by być pewnym, że nie poluzują się od drgań, ale nie za mocno by nie uszkodzić aluminiowych obejm. Następnie odkręcamy śruby trzymające pierścienie i zakładamy lunetę. Pierścienie skręcamy ponownie - na razie dość delikatnie i opierając karabinek, składamy się do strzału. Wykorzystując luz w pierścieniach montażowych ustawiamy lunetę w odległości 5-10cm od oka, tak by ostry obraz był widoczny w całym wizjerze. Następną czynnością jest ułożenie krzyża w jak najlepszej płaszczyźnie pion - poziom. Możemy to zrobić np. celując równo opartą wiatrówką w futrynę drzwi i układając pionowe ramiona krzyża na jej krawędzi. Po ustawieniu lunety dokręcamy śruby w pierścieniach montażowych. Jeśli mamy dwie śruby na pierścień to dokręcamy je zamiennie, a jeśli śruby są cztery, to robimy to po dokręcając śruby na krzyż - lewa góra, prawa dolna, prawa górna, lewa dolna. Pamiętajmy, że śruby w pierścieniach nie powinny być tak mocno dokręcone, jak te od dolnego montażu na karabinku. Szpara pomiędzy dolną połówką pierścienia, a górną powinna być jednakowa z obu stron i wynosić 1-2mm. Jak dokręcimy za mocno to możemy się spodziewać zgięcia tubusu lunety. Większość producentów montaży drukuje na pudelku dokładną ilość energii, jaką trzeba użyć do dokręcenia śrub. Jednak by z tego skorzystać należy posiadać klucz dynamometryczny. Jeśli jednak nie mamy go pod ręką, to jest inna sprawdzona metoda. Dolne śruby dokręcany w zwykły sposób kluczem imbusowym, natomiast dokręcając górne łapiemy imbus za krótkie ramię i dokręcamy długim. W taki sposób trudno nam będzie przesadzić z siłą i uszkodzić lunetę. Po zamontowaniu optyki możemy przejść do przestrzeliwania karabinka. Zaczynamy podobnie jak z muszką i szczerbinką od krótkiego dystansu, lecz z tą zmianą, że minimalna odległość jest taka, na jaką pozwala optyka - ważne jest by krzyż celowniczy i cel były ostre. Najczęściej jest to 10-15 metrów. Sama regulacja jest bliźniaczo podobna jak w przypadku muszki i szczerbinki. Zamiast pokręteł mamy dwie wieżyczki regulacyjne, które działają w ten sam sposób jak w szczerbince. Znowu oddajemy kilka kontrolnych strzałów, a następnie postępujemy według opisanego wczesnej wzoru. Po ustawieniu pionu i poziomu oddalamy cel i cała procedurę rozpoczynamy od nowa. I tak do osiągnięcia odległości, na jaką najczęściej będziemy strzelać.

Należy pamiętać, że każdy karabinek ma pewien rozrzut, który jest podyktowany, jakością poszczególnych elementów, oraz samym ruchem obrotowym śrutu - dla tego nie starajmy się ustawić celowników "śrut w śrut". Zmienne odległości, na jakie będziemy strzelać, również mają wpływ na celność. Strzelając, bliżej lub dalej niż ustalona podczas regulacji odległość spowoduje zmianę punktu trafienia w pionie.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć