Jednym z ostatnich tematów dotyczących optyki, jakie poruszałem na blogu arobron.pl, był wybór pierwszej lornetki. Opisałem tam podstawowe opcje dostępne dla klienta. A co w przypadku gdy przeznaczenie poszukiwanej optyki jest bardziej specjalistyczne? Potrzebujemy dużego powiększenia, szczegółowego podglądu na średnim dystansie, a może wysokiej jakości optykę, którą zmieścimy w kieszeni spodni? W takim razie zapraszam do zapoznania się z tematem lunet obserwacyjnych oraz monookularów.

Lunety Obserwacyjne

Lunety obserwacyjne to urządzenia cechujące się stosunkowo dużym, regulowanym powiększeniem 36x, 60x, 100x, przy równoczesnym zastosowaniu dużego obiektywu 60mm, 80mm a nawet 100mm.

Dzięki takim parametrom luneta daje nam możliwość obserwacji daleko położonych obiektów takich jak księżyc, samoloty czy obiekty na wodzie. W przypadku obserwacji na średnim dystansie mamy możliwość wykorzystania pełnej regulacji powiększenia oraz ostrości co ułatwi nam podgląd małych elementów np. przyjrzenie się przestrzelinom na tarczy lub ptactwu.

Lunety obserwacyjne ze względu na budowę możemy podzielić na proste i kątowe. Podstawowa różnica między nimi to sposób, w jaki został zamontowany okular obserwacyjny. Wybór prostego lub kątowego modelu jest podyktowany głównie wygodą użytkownika.

W przypadku kiedy planujemy zakup lunety obserwacyjnej, najważniejszą rzeczą jest ustalenie, jaki zakres obserwacji będziemy z niej prowadzić, oraz jakie parametry powiększeń, lub kąt szerokości widzenia nas najbardziej zadowoli.

Przy optyce z niższej półki cenowej będziemy właściwie skazani na to, co daje nam producent, natomiast w modelach droższych poprzez wymianę okularu na inny będziemy mogli zmienić krotność powiększenia oraz szerokość pola widzenia.

Droższe modele posiadają też możliwość zastosowania adaptera, który pozwoli na podpięcie aparatu fotograficznego.

Przykłady popularnych lunet obserwacyjnych:

Luneta Celestron Landscout 60 - łatwa w użyciu, kompaktowa luneta obserwacyjna z dużymi możliwościami regulacyjnymi. Model ten posiada zmienną regulację powiększenia od 12 do 36x, która sprawdzi się idealnie do lotniczych obserwacji, lub podglądania dzikiej zwierzyny w terenie. Zamontowany kątowy okular ma możliwość odkręcenia i wymiany na inny model lub adapter fotograficzny.

Zastosowana w Landscout 60-milimetrowa soczewka została pokryta wielopowłokową warstwą antyodblaskową, która sprawia, że widziany obraz jest czysty i pozbawiony zniekształceń.

W zestawie z lunetą otrzymujemy podstawowy statyw oraz torbę transportową.

Luneta Ultima 80 - najpopularniejsza luneta obserwacyjna w naszym sklepie. Model ten jest produkowany w wersji prostej i kątowej. Zastosowany lunetach Ultima obiektyw achromatyczny z wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi, dostarcza czysty, klarowny i ostry obraz o wysokim kontraście. Zastosowane szkło o niskiej dyspersji znacząco zwiększa jakość obrazu, nawet w słabych warunkach obserwacyjnych. Dołączony w lunecie okular pozwala na uzyskanie zmiennego powiększenia od 20 do 60x. Luneta posiada standardowe złącze 1/4” do zastosowania standardowego fotograficznego statywu. Przy zastosowaniu pierścienia T-2 mamy możliwość przypięcia aparatu fotograficznego (lustrzanki). W zestawie z lunetą znajdziemy pokrowiec transportowy. Model ten nadaje się do obserwacji odległych krajobrazów oraz małych elementów na średnim dystansie. Monookulary

Monookulary to bardzo poręczne urządzenia optyczne przypominające połowę lornetki. Najczęściej spotyka się je w takich samych powiększeniach jak ich więksi bracia - 8,10,12x.

Urządzenia te wykorzystywane są do obserwacji na średnim i raczej krótkim dystansie. Z racji małego stopnia powiększenia można je wykorzystywać już na kilku metrach np. do obserwacji ptactwa na pobliskim drzewie lub inspekcji dachu. Monookulary należą do najmniejszych i najlżejszych urządzeń optycznych, więc możemy je transportować jak latarkę czy nóż przytroczony do paska. Sama obsługa jest bardzo prosta, wystarczy przyłożyć oko z odpowiedniej strony i już widzimy obraz. Dodatkiem jest regulacja ostrości oraz możliwość ustawienia dioptrii. Monookulary nie posiadają regulacji powiększenia.

Najpopularniejszymi monookularami dostępnymi w naszym sklepie są modele:

Monookular Vortex Solo - produkowany w kilku konfiguracjach 8 i 10x25 oraz 8 i 10x32 zmieści się do każdej kieszeni. Wysokiej jakości optyka z warstwą antyrefleksyjną sprawdzi się w każdych warunkach widzialności, a odporna obudowa zabezpieczy urządzenie przed upadkiem oraz zamoczeniem. Dodatkowa gwarancja Vortex VIP zabezpiecza nasze urządzenie optyczne przed nieprzewidzianymi wypadkami.

Monookular Comet - te modele z niższej półki cenowej idealnie nadają się jako produkt do codziennego noszenia przy sobie. Sprawdzą się w podróży, podczas obserwacji zawodów sportowych na koncertach czy w teatrze. Małe powiększenia w połączeniu z 40-milimetrowym okularem pozwalają na uzyskanie dobrego obrazu przy zachowaniu małych wymiarów.

Podsumowanie

Jak widać, podczas wyboru optyki nie jesteśmy skazani na duże urządzenia typu lornetka, lecz zgodnie z naszym wymaganiami możemy wybrać produkt, który idealnie wpasuje się w nasze potrzeby. Czy to obserwacja wysoko przelatujących samolotów, czy nocnego księżyca, czy małego ptaka wijącego gniazdo opodal naszego okna. Dla każdego według potrzeb.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć