Alkomat to urządzenie pozwalające na zmierzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Najczęściej te urządzenia możemy spotkać na wyposażeniu policji lub straży miejskiej. Nie wszyscy natomiast wiedzą, że alkomaty są dostępne dla każdej osoby, która chce mieć kontrolę nad swoim stanem trzeźwości. Na rynku są dostępne modele różniące się sensorem, dokładnością i dostępnymi opcjami. Jaki alkomat wybrać do domu?

Rodzaje alkomatów

Alkomaty (czasem też nazywane alkotestami) dostępne na naszym rynku są zbudowane w oparciu o dwa różne rodzaje sensorów. Są to modele półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne.

Modele półprzewodnikowe są dostępne już w przedziale 100-200 zł i należą do grupy alkomatów o małej dokładności. Zastosowany sensor jest podatny na uszkodzenia, a margines błędu pomiarowego może wynosić nawet do 20 procent. Po włączeniu alkomatu półprzewodnikowego należy odczekać określony na ekranie czas, by urządzenie się w pełni uruchomiło.

Podczas wdmuchiwania powietrza do tego typu alkotestu przed załączony w zestawie ustnik, alkohol utlenia się na powierzchni sensora i wpływa na przewodność półprzewodnika. W ten sposób urządzenie mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Czas wdmuchiwania jest ogłaszany za pomocą sygnału dźwiękowego. Całkowity czas badania może wynieść od dwóch do czterech minut.

Wynik badania może zostać zaburzony, jeśli spożywaliśmy w niedługim okresie przed badaniem jakieś pożywienie. W przypadku alkomatu półprzewodnikowego, zjedzenie owoca przed badaniem może skutkować wykryciem alkoholu w wydychanym powietrzu, co jest oczywiście wynikiem błędnego badania. Ten model sensora jest bardzo wrażliwy na czystość powietrza, jakie jest wdmuchiwane do alkomatu. Żucie gumy albo palenie papierosa może bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzenia sensora, a co za tym idzie całego alkomatu.

Aby wyniki były jak najbardziej zbliżone do stanu faktycznego badanej osoby, nie należy zapominać o okresowej kalibracji urządzenia. Modele z tym sensorem należy dość często poddawać kalibracji. W zależności od modelu kalibrację należy wykonać co 200-300 pomiarów lub do 5-6 miesięcy od pierwszego użycia.

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym to modele o wiele dokładniejsze niż ich poprzednicy, ale również droższe. Ich ceny oscylują w przedziale od 250 zł do nawet ponad tysiąca. Błąd pomiarowy zamyka się w przedziale 7-10 procent, ale wynik jest podany do tysięcznych promila, a nie jak w przypadku słabszego sensora półprzewodnikowego - dziesiętnych.

Samo działanie alkotestu z sensorem elektrochemicznym również jest bardzo podobne jak w tańszym modelu. Po włączeniu należy odczekać pewien czas (wyświetlony na ekranie), by alkotest się w pełni uruchomił. Ten okres jest krótszy niż w poprzednio opisywanych modelach. Następnie wdmuchujemy powietrze przez ustnik. Sensor za pomocą odczynników chemicznych bada zawartość alkoholu w dostarczonej dawcę powietrza. Czas wdmuchiwania również jest określany przez sygnał dźwiękowy. Po kilku następnych sekundach otrzymujemy wynik.

Warto dodać, że sensory elektrochemiczne są bardziej odporne na zanieczyszczone powietrze. Oczywiście spożywanie jedzenia przed badaniem może spowodować pewne zakłamania, ale nie będą one tak duże, jak w przypadku sensora półprzewodnikowego, oraz co najważniejsze nie doprowadza do rozkalibrowania urządzenia czy natychmiastowego uszkodzenia sensora.

Nie zmienia to jednak faktu, że takie urządzenia również należy okresowo kalibrować.

Alkomaty wyposażone w elektrochemiczny sensor bardzo często same wyświetlają informację o konieczności kalibracji. Jest ona konieczna po około 500 pomiarach.

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są również używane przez służby mundurowe, jednak są to modele kalibrowane o wiele częściej niż wersje dostępne na rynku cywilnym, oraz objęte pewną certyfikacją. Z tego powodu zwykły alkomat raczej nie będzie mógł zostać użyty jako dowód w przypadku np. badania nietrzeźwego pracownika.

Warto zaznaczyć, że każdy nabyty w naszym salonie alkomat posiada certyfikat kalibracji z odpowiednią adnotacją, po jakim czasie należy wykonać kolejną. Część alkotestów jest objęta okresową darmową kalibracją.

Jak poprawnie wykonać badanie alkomatem?

Jeśli piłeś alkohol i nie jesteś pewien czy możesz prowadzić samochód, powinieneś wykonać badanie domowym alkomatem, lub udać się (pieszo!!!) na najbliższy posterunek policji.

By wynik badania był jak najbliższy prawdzie, należy zastosować się do kilku podpunktów:

  • Nigdy nie używaj alkomatu bezpośrednio po spożyciu alkoholu, napojów, lub jedzenia. Najlepiej jest odczekać około 15-20 minut od ostatniego posiłku.
  • Nie należy palić papierosów bezpośrednio przed badaniem.
  • Dobrze jest przepłukać usta wodą kilka minut przed badaniem.
  • Przed uruchomieniem urządzenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi w szczególności z działem opisującym samo badanie.
  • Jeśli wynik jest zbliżony do granicy 0,5 promila, nie należy prowadzić.
  • W przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu można wykonać 2-3 badania w okresie co 10-15 minut, dzięki temu będziemy wiedzieli, czy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu rośnie, czy zmniejsza się.

Polecane modele alkomatów

ALCODIGITAL AD-10 - najtańszy z dostępnych modeli z sensorem elektrochemicznym, pozwala na szybkie i intuicyjne badanie.

ALCOFIND AF-35 - najpopularniejszy model w naszym sklepie. Posiada sensor zbliżony do tych w modelach używanych przez służby mundurowe.

DA-9000 - profesjonalny alkomat z czujnikiem klasy PRO S, który może być używany przez np. Policję. Posiada pamięć 250 ostatnich pomiarów, możliwość podłączenia do komputera, lub zewnętrznej drukarki.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Powiązane produkty

  • Promocja
Alkomat alkotest DaTech...
  • Promocja
Alkomat alkotest DaTech...

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć