Pistolety i rewolwery hukowe to od wielu lat jedne z najpopularniejszych produktów w naszej ofercie. Potocznie zwane straszaki mogą być skutecznym narzędziem samoobrony, środkiem alarmującym oraz mogą odgrywać rolę związaną z odstraszaniem dzikiej zwierzyny, oraz ptactwa.

W tym wpisie przedstawię najpopularniejsze modele broni hukowej, przydatne akcesoria oraz podstawowe zasady związane z czyszczeniem i konserwacją.

Zakup broni hukowej

Pierwszą i jedną z najważniejszych informacji, jakie musimy posiadać jest to, że na wszystkie dostępne w naszym sklepie modele broni hukowej nie jest potrzebne zezwolenie. Oferowane przez nas pistolety i rewolwery hukowe strzelają różnymi rodzajami 6mm amunicji hukowej, na którą nie są wymagane ani badania, ani dodatkowe uprawnienia. W tych pistoletach nie można stosować amunicji innej niż hukowa. Dostępna kilkanaście lat temu amunicja gazowa nie będzie pasowała, a strzelanie z niej w modelach przeznaczonych do amunicji ślepej może zakończyć się awarią sprzętu lub porażeniem samego strzelca.

Mimo że na broń hukową 6mm nie są potrzebne dodatkowe uprawnienia, przy sprzedaży w salonie lub na naszej stronie internetowej poprosimy Cię o podanie danych z dowodu osobistego tj. numer, seria oraz informacja przez kogo dowód został wydany. Jest to związane z ustawą o broni i amunicji, pod którą podlegamy.

Więcej informacji znajdziesz w naszym regulaminie: REGULAMIN ARO BROŃ

Rodzaje broni hukowej

Zatem jesteśmy zdecydowani na zakup pistoletu lub rewolweru hukowego, ale jeszcze nie zdecydowaliśmy jaki model sprawdzi się w naszym przypadku. Przez wiele lat udało nam się wypracować klucz, jakim się kierujemy przy sprzedaży broni hukowej.

Pistolety na amunicję 6mm short, czyli modele Start 1 oraz Start 2 - polecamy je klientom, którzy potrzebują tzw. starterów na zawody sportowe. Są to małe 6 lub 8 strzałowe pistolety o bardzo prostej i sprawdzonej konstrukcji. Zastosowany w nich rodzaj amunicji jest najkrótszy, a co za tym idzie najcichszy i najtańszy ze wszystkich dostępnych.

Pistolety Start sprawdzają się też jako narzędzia do wstępnej tresury zwierząt oraz dzięki racy hukowej odpalanej ze znajdującej się w zestawie nasadki, mogą być wykorzystywane w rolnictwie do odstraszania ptactwa.

Pistolety Lexon 11 oraz rewolwery Baflo Fenix w 3 i 4 calowej lufie, zasilane są z pośredniej amunicji long. Huk wystrzału jest na tyle głośny, że mogą służyć jako narzędzie do odstraszania dzikiej zwierzyny. Te modele bardzo często są wybierane jako straszaki na ptactwo. Przy strzale z racy hukowej, wybuch się „podwaja”, a co za tym idzie, skuteczność rośnie. Broń na amunicję long również jest preferowana przez treserów psów.

Pistolety i rewolwery Zoraki zasilane amunicją 5,6mm Green Mega Huk. Broń hukowa zasilana amunicją hukową 5,6mm należy do najgłośniejszej dostępnej na rynku bez pozwolenia. Huk wystrzału jest tylko o kilka decybeli niższy niż w przypadku broni palnej 9mm. Rewolwery Zoraki są wykorzystywane w rolnictwie jako odstraszacze ptactwa i dzikiej zwierzyny. Stalker swoją obsługą i działaniem imituje prawdziwy pistolet, więc może być stosowany w ramach oswajania się z bronią ostrą. Modele te w wyjątkowych sytuacjach mogą zadziałać jako straszak na napastnika.

Wszystkie wymienione modele posiadają w zestawie nasadkę, która pozwala na wystrzeliwanie rac hukowych oraz świetlnych. Kolorowe odmiany mogą posłużyć jako race ostrzegawcze lub w czasie sylwestra jako dodatkowa atrakcja w zabawie.

Potrzebne akcesoria

Najważniejszą rzeczą w obsłudze broni hukowej jest jej regularne czyszczenie i konserwacja. Wszystkie rodzaje amunicji 6mm podczas strzelania bardzo brudzą nasz pistolet. Pozostałości po spalonym prochu nie tylko zapychają lufę i nasadkę do rac, ale są na tyle żrące, że powodują uszkodzenia na powłoce naszej broni, a co za tym idzie - ogniska rdzy. Pamiętajmy zatem by po każdym strzelaniu potraktować naszą broń hukową odpowiednim olejem, a okresowo również wyciorem. Najczęściej wybieranymi olejami są

  • Brunox
  • Ballistol
  • Action 7

W jednym z poprzednich wpisów opisywałem działanie każdego z nich, zapraszam do zapoznania się z tekstem.

W przypadku broni hukowej nie bójmy się stosować wodę z detergentem. W przypadku mocno zabrudzonych elementów ciepła woda z płynem do mycia naczyń może zdziałać cuda. Pamiętajmy, by tak umyte elementy odpowiednio wysuszyć, a szczeliny przedmuchać sprężonym powietrzem z puszki. Następnie użyć wspomnianego wcześniej oleju i nasmarować ruchome elementy.

Czyszczenie i konserwacja

Poniżej postaram się, w krótki i treściwy sposób opisać sposoby czyszczenia poszczególnych pistoletów i rewolwerów hukowych.

Modele Start 1, Start 2 i Lexon 11.

Mimo prostej konstrukcji regularne czyszczenie tych pistoletów jest bardzo ważne, sposób prowadzenia przewodu lufy oraz ściśle dopasowane magazynki mogą być bardzo problematyczne po osadzaniu się nagaru. Zapuszczony magazynek lub zatkana lufa może doprowadzić do odpalenia więcej niż jednej amunicji i uszkodzenia mechanizmu pistoletu. Zalecamy wpuszczenie oleju do przewodu lufy i pozostawienie na jakiś czas. Następnie dokładne oczyszczenie lufy za pomocą odpowiednich wyciorów. Magazynki należy oczyszczać z nagaru za pomocą papieru ściernego, pamiętając o otworach na amunicję. By wyczyścić i nasmarować mechanizm spustowy należy odkręcić lewą okładzinę. Na te pistolety dobrze działa mycie w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.

Rewolwery Bafo FenixEkol ViperZoraki

Rewolwery hukowe są o wiele prostsze w czyszczeniu. Z racji otwieranego bębna i pełnego dostępu do jego komór oraz przewodu lufy, jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Dla jeszcze większej swobody polecam odkręcić śrubę znajdującą się pod lufą i wysunąć całe ramię wraz z bębnem. W przypadku większości modeli rewolwerów iglica zbijająca amunicję jest ukryta, należy pamiętać, by od czasu do czasu smarować ją olejem.

Pistolet Zoraki Stalker

Jest to najbardziej skomplikowana konstrukcja dostępna na naszym rynku. Całkowite rozebranie wymaga odpowiednich narzędzi, lecz by zadbać w podstawowy sposób, wystarczy odpowiedni olej oraz wyciory. Zdjęcie zamka jest stosunkowo łatwe, należy wykonać pełny obrót dźwignią blokady. Spowoduje to jej lekkie wysunięcie, następnie wyciągamy ją całkowicie. Wyjmujemy magazynek i pociągamy zamek do siebie jak w przypadku przeładowania, ale z delikatnym ruchem do góry. Zamek powinien nam się zsunąć ze ślizgów. Następnie możemy swobodnie zdjąć sprężynę i wysunąć prowadnicę. Tak przygotowany pistolet możemy już swobodnie czyścić.

Składamy broń oczywiście w odwrotną stronę.

Żadna z powyższych czynności nie powoduje utraty lub ograniczenia gwarancji. Wręcz przeciwnie. Brak dbania i konserwacji może spowodować problemy przy ewentualnych uszkodzeniach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż nie chcesz wykonać takiego serwisu na własną rękę, to zapraszam do nas. Nasz serwis może odpłatnie wykonać taką usługę.

Zapraszamy do kontaktu.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć