Są wiatrówki na naszym rynku, które powinien kojarzyć każdy entuzjasta sportów strzeleckich. Modele, które właściwie już możemy nazwać klasykami. Niektóre z nich przeszły długą drogę modyfikacji i zmian, a niektóre wyglądają niemal identycznie jak ponad 15 lat temu. Dziś pod lupę weźmiemy repliki Walthera P99 produkowane przez koncern Umarex - CP99CPS oraz CP99 Compact.

Walther CP99 Compact

Jedną z pierwszych wiatrówek zasilanych nabojem Co2, którą trzymałem w rękach, był Makarov produkcji Baikala oraz właśnie wspomniany we wstępie CP99 w wersji strzelającej stalowymi kulkami BB. Ten kompaktowy model zrobił na mnie gigantyczne wrażenie. Mając 14-15 lat trzymałem w ręce samopowtarzalną “broń” zbudowaną w dużej części z metalu co dawało poczucie sporej wagi oraz posiadającą ruchomy zamek, który szarpał dłonią przy każdym strzale. Tak to widziałem oczami nastolatka, a jak jest teraz? CP99 Compact to jedyny model w strzelający kulistym śrutem BB w rozmiarze 4.46mm. Metalowy magazynek mieści 18 takich kul. Zastosowanie stalowych kulek zmniejsza ryzyko odkształcenia podczas ładowania do magazynka i pozwala na użycie większej ilości śrucin niż w przypadku ołowianych pocisków. Taki dobór amunicji pozwala na bardziej dynamiczne strzelanie torowe. Należy jednak pamiętać, że kulka stalowa zdecydowanie bardziej rykoszetuje niż ołowiane śruty diabolo. Zadbajmy więc o odpowiednie zabezpieczenie oczu strzelca oraz obserwatorów.

Nawiązując do palnej odmiany P99, Umarex zastosował szkielet wykonany z tworzywa oraz ciężki stalowy zamek. Chwyt jest teksturowany i mieści w sobie wspomniany stalowy zmagazynek oraz komorę naboju Co2. CP99 Compact został wyposażony w mocny system blow-back. Jest to system symulujący odrzut zamka przy każdym oddanym strzale. Dodaje to spory zastrzyk realizmu oraz powoduje, że pistolet samoczynnie się przeładowuje - w przypadku oddania pierwszego strzału, tak jak w broni palnej należy pistolet zarepetować. W wiatrówce zastosowano system Double Acion Only (DAO) pozwalający oddać strzał tylko po wcześniejszym naciągnięciu wewnętrznego kurka przez samo napinacz.

W tylnej części zamka znajduje się identyfikator stanu załadowania wiatrówki, widoczna czerwona plamka ostrzega nas o pistolecie gotowym do strzału. Jeden 12 gramowy nabój Co2 pozwala na oddanie około 70 równych strzałów o prędkości do 90 metrów na sekundę. Pamiętajmy, że część gazu jest wykorzystywana do systemu blow-back - stąd niższa prędkość wylotowa w porównaniu do reszty modeli.

Walther CP99

Jeśli zależy nam na pełnowymiarowej replice P99, to lepiej nie mogliśmy trafić. Model ten podobnie jak oryginał został wykonany z polimerów oraz stali. CP99 zasilany jest z ośmiostrzałowych magazynków mieszczących śruty diabolo oraz ołowiane kulki 4,5mm (w porównaniu z wersją Compact kulki stalowe BB 4,46mm nie pasują). Tu warto wspomnieć o rodzajach dostępnych śrutów, które sprawdzą się w tej wiatrówce. Tak naprawdę możemy strzelać ze wszystkiego, co zmieści się w magazynku- śruty płaskie, zaokrąglone, lub niektóre wersje szpiców bez problemu obsłużą nasz pistolet. Można również zastosować śruty z tworzywa - wybuchowe lub stalowe, dla większej przebijalności. W celu uzyskania najlepszej celności polecamy sprawdzić modele H&N Logo Club oraz Logo Sport, a z wyższej półki JSB Exact RS. Są to lżejsze śruty doskonale nadające się do strzelectwa precyzyjnego. W uzyskaniu lepszych wyników na tarczy przyczyni się gwintowana lufa oraz wbudowany system repetowania wiatrówki. Po energicznym pociągnięciu za tylną część zamka wiatrówka zostanie przeładowana - magazynek obrócony oraz droga spustu skrócona, pozwalając na oddanie celniejszych strzałów. W przypadku rezygnacji ze strzału możemy skorzystać z decockera - przycisku umiejscowionego na zamku, który pozwala na bezpieczne zwolnienie napiętego, wewnętrznego kurka.

Pod powiększonym kabłąkiem znajduje się obustronnie dostępną dźwignia zatrzasku magazynka. Podobnie jak w wersji palnej producent zaopatrzył nas w wymienne nakładki regulujące wielkość rękojeści. Dodatkiem odróżniającym w widoczny sposób CP99 od palnej wersji P99 jest zewnętrzna blokada umiejscowiona na wysokości zamka po lewej stronie wiatrówki. Niestety, ale właśnie z powodu tej blokady nie wszystkie kabury od P99 pasują do tej repliki. Sporym plusem za to jest szyna akcesoryjna znajdująca się pod lufą. Pozwala na zamontowanie celownika laserowego lub latarki. Wiatrówka zasilana z 12 gramowego naboju Co2 może oddać do 80 równych strzałów o prędkość około 120 m/s.

Walther CPS

Jest to tańsza odmiana modelu CP99 pozbawiona systemu przeładowania, decockera oraz zbudowana w większości z polimerów. W podobie do droższego brata posiada gwintowaną lufę oraz strzela śrutem ołowianym. Ciekawostką dostępną w naszym sklepie jest zmodyfikowana wersja CPS - Walther NightHawk.

Wiatrówka ta posiada nałożoną szynę montażową pozwalająca na dołączenie czterech dodatkowych akcesoriów - po jednym na obu bokach wiatrówki, oraz pod lufą i na zamku. W zestawie znajduje się tubusowy kolimator Top Point z jedenasto stopniową regulacją jasności plamki. Zastosowanie punktu celowania wielkości 4 MOA pozwala na szybkie odnalezienie kropki oraz nie zasłania celu na większej odległości. Kolejnym dodatkiem w wersji NightHawk jest gwint do montażu tłumika lub kompensatora. W zestawie znajdziemy replikę kompensatora, która po zamontowaniu podkreśla sportowy styl wiatrówki.

Opisane modele wiatrówek posiadają licencjonowane znaki producenta Walther, które znajdziemy na ich palnym odpowiedniku.

Mateusz Sułek

W tematach militarnych i sprzętowych od zawsze, w branży od 15 lat. Prywatnie, lubi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś. Fan muzyki z lat 60-70, aspirujący bloger.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Rozumiem Więcej informacji Odrzuć